ÚPN zverejnil štruktúru útvarov vyšetrovania na Slovensku v rokoch 1971 až 1989 a prehľad na nich zaradených 220 príslušníkov.
Soňa Gyarfašová mapuje príbehy politických väzňov, ktorých nezlomil nacizmus ani komunizmus. Buduje archív osudov ľudí, ktorí sa nikdy nevzdali osobnej slobody.
Ústav pamäti národa tvrdí, že nebol účastníkom predmetného súdneho sporu, z dohody medzi Babišom a rezortom vnútra mu nevyplývajú povinnosti.
Do prezidentskej kampane zasiahol prvý hoax - vyvrátil ho až Ústav pamäti národa.
Ústav pamäti národa priblížil, že Generálna prokuratúra mu doteraz neposkytla vyšetrovací spis v plnom rozsahu.
Ústav pamäti národa zverejnil organizačnú a personálnu rekonštrukciu útvarov vojenskej kontrarozviedky na Slovensku v rokoch 1968 – 1989.
„O nejakom svojvoľnom dopisovaní mien do zoznamov tajných spolupracovníkov nemôže byť ani reči,“ hovorí v rozhovore historik z ÚPN Michal Miklovič.
Český expremiér pokračuje v desať rokov trvajúcom súdnom spore, pričom tvrdí, že bol v evidencii vedený neoprávnene.
Ústav pamäti národa neuspel ani s následnou sťažnosťou. K skartáciám došlo v rokoch 2017 a 2018.
Historické dokumenty mali byť ÚPN odovzdané už v roku 2003.
Skartáciu osobných spisov príslušníkov bezpečnostných zložiek, narodených v rokoch 1931 až 1937, vykonalo Ministerstvo vnútra počas vyraďovacieho konania.
Odvážia sa politici siahnuť na výsluhové dôchodky bývalých príslušníkov ŠtB? Podľa poslankyne Anny Andrejuvovej (OĽaNO) sa s takou zmenou počíta, no chýbajú informácie.
Ústav pamäti národa pripomína dôležité témy.
Udalosti roku 1968 - Pražská jar, invázia a následná okupácia Československa vojskami Varšavskej zmluvy budú hlavnou témou 8. ročníka Festivalu slobody.
Opätovne bude kandidovať aj Branislav Borovský, ktorého navrhol nezaradený poslanec Richard Vašečka.
Historici ÚPN sa k nahrávkam dostali počas výskumu v prvej polovici tohto roku, keď skúmali archívy bývalej Štátnej bezpečnosti.
Okrúhlych 50 rokov od okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy budú 21. augusta pripomínať viaceré podujatia na celom Slovensku.
Na odvolacom Najvyššom súde sa už nachádza dovolanie českého premiéra v demisii Babiša v spore s Ústavom pamäti národa o tom, či bol, alebo nebol agentom ŠtB.
Utrpenie politických väzňov, ale aj ich rodín, si pri pamätníku obetí komunistického režimu na Cintoríne Vrakuňa uctili predstavitelia štátnych inštitúcií.
Najvyšší súd a krajský súd v kauze Babiš porušili základné ústavné práva Ústavu pamäti národa.