Európska komisia plánuje núdzovú pomoc Grécku, ktoré zaplavujú utečenci. Macedónsko a ďalšie krajiny na tzv. balkánskej trase totiž obmedzili vstup cez hranice.
Grécke úrady pozastavili médiám prístup do všetkých registračných a tranzitných centier pre migrantov, odvolávajúc sa na preľudnenosť týchto zariadení.
Za ústretovú migračnú politiku dostala Merkelová 130 kytíc. Ďakovali jej darcovia z celého sveta, kytice jej zaslali na základe výzvy zverejnenej na facebooku.
Stovky migrantov, ktorí boli zúfalí po mnohých dňoch čakania na vstup z Grécka do Macedónska, sa vrhli na hraničný plot v gréckej dedine Idomeni.
Slovensko vyslalo 20 policajtov do Grécka, kde budú pomáhať tamojším úradom pri registrácii utečencov. Policajti sa zapoja do operácie agentúry Frontex.
Maroko prijme späť svojich občanov, ktorí v Nemecku neuspeli so žiadosťou o azyl, oznámil marocký minister Hassád po stretnutí s nemeckým náprotivkom de Maizierom.
VÁCLAV ŽÁK: Predstava, že sa V4 môže stať oázou pokoja v migráciou zasiahnutej Európe, je nebezpečnou ilúziou, ktorá môže viesť k jej izolácii.
Podľa ministra zahraničia Kurza Rakúsko obmedzí počty utečencov, ktoré nechá cez svoje územie prejsť do Nemecka, ak Berlín oznámi pevnú kvótu prijímaných utečencov.
Rakúska ministerka vnútra počas rokovania s balkánskymi štátmi vyhlásila, že chce zastaviť príliv utečencov do EÚ. Proti schôdzi bolo Grécko, ktoré nepozvali.
Rastúci počet utečencov vyvolal v Grécku napätie. Nemôžu ich poslať ani domov, ani do vnútra Európy. Stopli ich nové nariadenia krajín na tzv. balkánskej trase.
Vyše 110 000 utečencov a migrantov prišlo už od začiatku tohto roka do Európy cez Stredozemné more. Väčšina priplávala z Grécka, asi 7 500 ľudí z Talianska.
Grécka polícia odváža utečencov. Macedónsko totiž v nedeľu uzavrelo hranicu pre Afgancov, Iračania a Sýrčania musia mať platné doklady zo svojich krajín.
Nemecko poslalo diplomatické protesty 17 krajinám, ktoré odmietajú prijímať späť svojich občanov, ktorí neuspeli so žiadosťou o azyl.
Ministri vnútra Macedónska a Srbska sa vo štvrtok stretnú s ministrami krajín EÚ na tzv. balkánskej migračnej trase. Témou má byť Schengen a pohraničná stráž.
Nemecká poslankyňa Petryová tvrdí, že Nemecko robí chybu, keď ešte neobmedzilo počet prichádzajúcich utečencov, ako to urobili Rakúsko a Švédsko.
Nový Zéland prijme žiadateľov o azyl, ktorých Austrália mieni poslať do záchytného strediska na ostrove Nauru. Zdá sa však, že Canberra tejto iniciatíve nevyhovie.
Bulharský parlament podporil účasť armády na ochrane hraníc pred ilegálnym prenikaním migrantov do krajiny. Zákon rozširuje aktivity vojska v čase mieru.
Kým EÚ nestanoví strop prijímaných utečencov, nemôže čakať od členov únie súhlas s kvótami na ich prerozdelenie. Povedal to bavorský minister financií Markus Söder.
Prvé rokovanie o reforme vzťahov Británie a EÚ podľa diplomatických zdrojov neprinieslo výrazný pokrok. Britský premiér ohlásil, že dohodu netreba unáhliť.
Migračná kríza bude jednou z hlavných tém štvrtkového a piatkového summitu EÚ v Bruseli, neočakáva sa však návrh nejakého nového či prevratného riešenia.