Prostredie nízkych úrokových sadzieb na Slovensku núti finančné domy držať svoje náklady na uzde, aby dosiahli požadovanú ziskovosť.
Peniaze na nové bývanie sú lacnejšie. Úvery sa totiž priemerne predávajú za ročný úrok 1,37 percenta. Ide tak o nové minimum.
Opatrenia Národnej banky Slovenska (NBS) v spojení s postupným nasycovaním dopytu stlačili tempo rastu úverov domácnostiam na dlhoročné minimum.
Dlh slovenských domácností sa od roku 2010 výrazne zvýšil a v súčasnosti sú domácnosti zadlžené viac než živnostníci a firmy.
Úvery presiahli v roku 2017 úroveň 38 percent HDP, čo znamenalo veľkú zadĺženosť slovenských domácností. V snahe zmierniť tento trend sa rozhodla Národná banka Slovenska prijať regulačné opatrenia pri poskytovaní úverov. Prvé opatrenia sa začali realizovať pred rokom, ďalšie sprísnenia prišli od 1. júla.
Financovať kúpu bytu či domu možno viacerými typmi úverov. Pri výbere treba zvážiť úrokovú sadzbu, ale aj výhody alebo obmedzenia a podmienky, ktoré úver sprevádzajú.
Od júla vstúpi do platnosti posledná fáza sprísňovania úverov na bývanie zo strany Národnej banky Slovenska (NBS). Klesne podiel výnimiek, ktorým banky budú môcť odsúhlasiť vyšší úver. Takisto sa obmedzí podiel hypoték v rozmedzí 80 až 90 % ceny bytu.
Ešte pred desiatimi rokmi všetky finančné analýzy ukazovali vysokú mieru úspor slovenského národa.
Sporenie na bývanie dnes už nie je vecou voľby, ale nevyhnutnosťou. Kým v minulosti sa k bývaniu ľudia dostali prostredníctvom úveru aj bez vlastných peňazí, v súčasnosti to už možné nie je. Potrebujú 10 až 20 % vlastných zdrojov.
Rast úverov je na Slovensku roky najvyšší z celej EÚ. V zadlženosti domácností sme už dobehli aj predbehli bohatších susedov.
Pravidlá osobných bankrotov sú nastavené podľa analytika veľmi voľne. Z analýzy spoločnosti CRIF-Slovak Credit Bureau vyplynulo, že v prvom štvrťroku vyhlásilo bankrot 3 545 Slovákov pri medziročnom náraste o viac ako 22 %.
Objem zlyhaných úverov domácnostiam v závere minulého roka stúpol na 1,05 mld. eur.
Česi sa zadlžujú čoraz viac. Vlani na konci roka bol ich dlh 2,32 bilióna Kč (90,90 miliárd eur).
Pre ťažkosti so splácaním dlhov má exekútora na krku každý piaty občan Slovenska.
Pri požičiavaní a splácaní peňazí sa muži správajú inak ako ženy. Muži si požičiavajú vyššie sumy a ak ich nedokážu splácať.
Dopyt slovenských domácností po úveroch na nehnuteľnosti na Slovensku pred záverom minulého roka spomalil.
Viac než polovica (56 %) Slovákov uvádza, že vianočné darčeky financujú priebežne, zo svojho bežného príjmu.
Väčšina Slovákov už má skúsenosť s pôžičkou alebo s úverom. Dokáže pomôcť pri veľkých investíciách, ale aj v nečakaných situáciách.
Podľa údajov Národnej banky Slovenska si Slováci v priemere berú najčastejšie spotrebné úvery práve v predvianočnom období, v priemere viac ako 1000 eur.
Slováci sú z roka na rok finančne gramotnejší. Vzrástol počet ľudí, ktorí si spájajú viacero pôžičiek do jedného úveru a šetria tak svoje financie aj energiu.