Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) podporujú čo najskoršie začatie rokovaní o zmluve o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Austráliou.
Premiéri krajín višegrádskej skupiny na svojom summite v Budapešti rozhodnú o rámci a dátume vytvorenia regionálnej rozvojovej banky.
„Tá najťažšia výzva je nájsť demokratickú odpoveď na sociálne neistoty a na eticky neisté časy,“ hovorí filozof a ľavicovo orientovaný politický analytik Martin Muránsky.
Poľsko rokuje s Maďarskom o vytvorení rozvojovej banky, ktorá by podporovala investície do infraštruktúry v regióne.
Najlepšie hodnotia vývoj vo svojej krajine Poliaci, Slováci skončili tretí.
Medzi štyrmi členskými štátmi višegrádskej skupiny sú najviac spokojní s ekonomikou svojej krajiny a s finančnou situáciou svojich domácností Poliaci.
Po prvýkrát bola naša spoločná Battlegroup v pohotovosti v roku 2016.
"Musíme si pripraviť témy, navrhnúť Európskej rade, čo chceme zmeniť," tvrdí Babiš.
Debata o prehĺbenej spolupráci naráža na politickú realitu. Po nemeckých voľbách určite potrvá niekoľko mesiacov, kým bude v Berlíne vláda.
Nevyčleňujte sa, v jednote Európy je sila. Aj takto sa dá vysvetliť pozvanie šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, ktorý hostil lídrov krajín V4.
Bratislavský spotrebiteľský summit, ktorý sa konal v piatok, sa môže podľa Roberta Fica stať prelomovým v správaní nadnárodných spoločností.
Hlavy štátov sa zhodli, že hlavne v Bosne hrozí riziko šírenia radikálneho islamu.
Premiéri krajín V4 debatovali so šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom o problémoch súvisiacich s vysielaním pracovníkov z jedného do iného členského štátu EÚ.
Premiér povedal, že Slovensko dosiahlo úspech v tom, že téma rovnakej kvality potravín začala reálne existovať.
Predseda Európskej rady Donald Tusk na budúci týždeň navštívi metropoly niektorých krajín Európskej únie, aby debatoval o chystanej reforme európskeho bloku.
Nižšie ceny potravín ako na Slovensku sú už len v šiestich krajinách EÚ. Tri z nich sú krajiny V4 - Česko, Poľsko, Maďarsko.
Len dôsledná ochrana vonkajších hraníc schengenu môže podľa slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka pomôcť v zastavení migračných vĺn.
MICHAL KALIŇÁK: Vnímať prihraničné regióny ako priestor, v ktorom ľudia majú blízko k lacným nákupom v susednom štáte, je veľmi obmedzené.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: I keď rozhovory o jadre EÚ po nemeckých voľbách nepochybne naberú na rýchlosti, jedno funkčné obdobie na jeho sformovanie sotva bude stačiť.
Stretnutie francúzskeho prezidenta a rakúskeho kancelára s premiérmi Slovenska a Česka vyvoláva v Maďarsku i Poľsku obavy o osud V4.