Goetz-Stankiewiczová sa ako emigrantka pravidelne vracala do Česko-Slovenska a stretávala sa s disidentmi vrátane neskoršieho prezidenta Václava Havla.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Už to bolo až na smiech, no smrť kráľovnej nám možno odhalila niečo veľmi hlboko skryté: neistotu.
Jedni význam dokumentu naďalej nedoceňujú, iní ho preceňujú a ďalším môže byť ukradnutý, lebo tí jeho obsah ani nepoznajú.
Tento obyčajný les kdesi v Čergove pred štvrťstoročím ponúkali v inzeráte na ťažbu. Nebol v žiadnom chránenom území. Strom tu má aj Václav Havel.
KAROL LOVAŠ: Sme národ, ktorý nemá rád sám seba. Väčšina Slovákov, ktorí niečo dokázali, to dokázali mimo Slovenska. Sme národ, ktorý si neváži sám seba.
Presne pred 25 rokmi si povedali áno. Výročie "striebornej" svadby si však pripomenula bývalá prvá dáma sama.
Premiér to uviedol v reakcii na desiate výročie úmrtia posledného československého a prvého českého prezidenta Václava Havla.
Za literárne a dramatické dielo, za zmýšľanie a celoživotné úsilie o dodržiavanie ľudských práv udelili Havlovi mnohé ceny, vyznamenania, alebo čestné doktoráty.
Po brutálnom potlačení študentskej demonštrácie v Prahe 17. 11. 1989 sa Československo ocitlo v stredobode pozornosti CIA. Tá po 30 rokoch odtajnila časť dokumentov.
Ivan Havel dlhodobo pôsobil ako šéfredaktor prírodovedeckého časopisu Vesmír.
Dlhoročný šéf súboru Petr Oslzlý, dnes rektor Janáčkovej akadémie múzických umení, bilancuje v knihe rozhovorov.
Hercovi Viktorovi Dvořákovi hrozí zaškatuľkovanie: Už sa o ňom vie, že sa podobá na Václava Havla a že ho vie dobre zahrať. On však zostáva sám sebou. Postave Havla pridáva svoj vlastný šarm, vtip a intelekt.
Český film Havel je od dnes v našich kinách a sústredí sa najmä na ľúbostné motívy v živote slávneho umelca a politika.
Okrúhly stôl s prerastajúcim stromom a dve stoličky sú dielom českého dizajnéra a architekta Bořka Šípka. Majú symbolizovať otvorený dialóg.
Režiséra filmu Havel Slávka Horáka označil magazín Variety za jedného z desiatich najnádejnejších súčasných tvorcov.
Veľké vášne vyvolal pred vyše 30 rokmi nielen navrhovaný názov česko-slovenského štátu. Jablkom sváru sa stála aj nová podoba štátneho znaku.
Táto epizóda vošla do análov ako tzv. pomlčková vojna. V skutočnosti sa v nej bojovalo o spojovník, nie o pomlčku. Pomlčka rozdeľuje, kým spojovník spája.
Prejav bývalého disidenta s veľmi neistým vystupovaním pôsobil na mnohých ako zjavenie.
Amnestia vyhlásená prezidentom Václavom Havlom pred 30 rokmi nemá obdobu v našich dejinách. Svojím rozsahom, nepripravenosťou a napokon i dôsledkami.
IGOR DANIŠ: Hlas prezidentky zvolenej priamo občanmi je v tomto hektickom období, keď stojíme na úsvite novej domácej i medzinárodnej etapy, zvlášť dôležitý.