Mlieko obsahuje všetkých 14 minerálnych látok potrebných vo výžive človeka. Osobitne dôležitý je vysoký obsah vápnika a fosforu v priaznivom pomere.
Vari žiadna potravina nevyvolala toľko rozruchu ako mlieko. Jedni ho oslavujú, iní zatracujú. Je mlieko naozaj potravinou, ktorá by nemala chýbať v našom jedálnom lístku?
Vegetariánska, resp. vegánska strava má veľa výhod. No nie je vždy jednoduché zásobiť svoje telo pri tomto druhu stravovaní všetkými potrebnými živinami.
Vedeli ste, že chia semienkami možno ochutiť aj perfektný "odtučňujúci" nápoj?
Jedálny lístok detí aj dospelých by mal byť vyvážený, nakoľko telo zo stravy prijíma množstvo minerálnych látok a vitamínov, ktoré potrebuje pre fungovanie.
Približne každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov sú ohrození rizikom osteoporotickej zlomeniny, čo predstavuje asi 6 až 8 percent svetovej populácie.
Netreba držať žiadne diéty, práve naopak. Stačí zaradiť do jedálnička jedlá, ktoré nadlho zasýtia – to je pri chudnutí obzvlášť dôležité.
Dr. Ingrid Oppenbergerová spomína si na to, ako stretla ženu, ktorá chcela svojmu manželovi ručne vyprať montérky. Keď ich oboma rukami žmýkala, zlomila si zápästia... Čítajte rozhovor
Horúce gaštany nám nielen zahrejú len prsty, ale spravia dobrú službu celému nášmu telu. Sú plné hodnotných zložiek.
Vo výžive zabezpečujú mliečne výrobky asi 70 % prísunu vápnika. Nasleduje ovocie a zelenina (16 %), voda (7 %), cereálie (4 %). Nezabudnite na mikrobiálny fenomén bryndzu!
Deti v niektorých vývinových obdobiach dokážu za krátky čas narásť aj niekoľko centimetrov mesačne. Vtedy hovoríme o tzv. rastovom špurte.
Osteoporóza je problém, ktorý sa týka aj pediatrickej populácie. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa v Bratislave sformovala Skupina pre detskú osteológiu.
Voda z vodovodu, zelený čaj, mlieko, minerálka či vodka - to všetko sú tekutiny, ktorým sa naše zuby potešia.
Trápia vás citlivé zuby? Zafarbené zuby? Nápoje hrajú pri zdraví zubov veľkú rolu. Tu je päť najlepších.
Nedostatok vápnika spozorujeme ľahko. Človeka v takom prípade trápia kŕče, suchá pleť, spôsobovať môže aj srdcové problémy.
Napriek tomu, že v móde sú aktuálne chia semiačka či gója, existuje rad super zdravých potravín. O tom, že sú zdravé, nepochybovali už naše prababičky.
O potrebe vápnika a vitamínu D sa v súvislosti s osteoporózou hovorí už dlho. Na to, aby sa však vápnik ukladal priamo do kostí, potrebuje podľa najnovších poznatkov aj vitamín K2.
Zmierniť nepríjemné bolesti, únavu, kŕče a výkyvy nálad počas tohto obdobia možno aj stravou.
Piť treba - ale nie až vtedy, keď cítime smäd. Piť treba predtým a veľa, veľa.
Na veľkonočnom stole nesmú chýbať, pozor však na možnú salmonelózu a zvýšený obsah cholesterolu. Vajcia s mierou!