Odtajnené správy v archíve ministerstva zahraničných vecí vo Washingtone odhaľujú , na čo boli USA pripravené, keby Moskva ešte silnejšie napla svoje svaly.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Zvykneme sa pýtať sami seba, kto bol najväčší Slovák 20. storočia. Za tých sto rokov Slovensko malo len dvoch politických velikánov: Milana Rastislava Štefánika a Alexandra Dubčeka.
Vo štvrtok 4. apríla uplynie 75 rokov od podpísania Severoatlantickej zmluvy, známej tiež ako Washingtonská zmluva, ktorou vznikla jedna z najvýznamnejších medzinárodných organizácií kolektívnej obrany – Severoatlantická aliancia (NATO)
Nádeje vkladané do demokratizačného procesu vedeného Alexandrom Dubčekom okupácia zmarila a nastúpila normalizácia.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Nielen Hitler, každý Nemec nám bol trochu podozrivý. O Rusoch sme vedeli, že neboli takí vymydlení, voňaví ako Nemci, boli aj divokí.
Nadchádzajúce výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa si pripomíname na pozadí vojny na Ukrajine, a tak sa natíska historická paralela.
ĽUBOŠ PAVELKA: Rakúsky blahobyt a perfektne vybudovaná infraštruktúra nie sú realitou len vďaka tamojším vysoko progresívnym daniam, ale tiež ako výsledok neutrality.
Sovietska Ukrajina a jej predstavitelia zohrali kľúčovú úlohu pri násilnom prerušení demokratizačného procesu nazývaného Pražská jar.
Svetové médiá vtedy informovali o medzinárodných pohreboch. V Prahe pochovali vojenský pakt Varšavskú zmluvu a v Budapešti RVHP. Druhý obrad trval iba 15 minút.
IVAN HOFFMAN: Štáty strednej a východnej Európy prepásli historickú príležitosť na neutralitu po rozpade Varšavskej zmluvy. Šlo o ten typ fatálnej geopolitickej chyby, ktorú nemožno napraviť.
Betónové silá, bunkre a kasárne stavali nad bratislavskou Dúbravkou v rokoch 1979 až 1983.
Účastníci pietnej spomienky na obete okupácie si v Bratislave pripomenuli výročie začatia vojenskej invázie do Československa v roku 1968.
Ruská štátna televízia Rossija 1 odvysielala dokument o invázii do Československa. Podľa neho vojaci len bránili obyvateľov pred "agresívnou" Severoatlantickou alianciou.
Historik a spolupracovník Alexandra Dubčeka Ivan Laluha: s Vasilom Biľakom sa bude najviac spájať invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Položenie dobrej výskumnej otázky dá vedcovi občas zabrať. Napríklad sa spýta, čo sa o invázii vojsk Varšavskej zmluvy učili deti, ktoré ju videli na vlastné oči.