Vraví sa, že hudba je medzinárodný jazyk. „Je to klišé,“ namieta britský dirigent James Judd, ktorý v piatok so „svojím orchestrom“ otvorí 52. ročník Bratislavských hudobných slávností.
Nepatrí len k najstarším pamiatkam hudby, pri ktorej sa zabávala uhorská šľachta. Zbierku piesní a tancov Anny Szirmay-Keczerovej z 18. storočia možno zaradiť k najvýznamnejším hudobným pamiatkam barokovej hudby z územia Slovenska. Starý rukopis premenil na živú muziku súbor Solamente Naturali s umeleckým vedúcim a huslistom Milošom Valentom.
Organizátori festivalu Viva Musica! prezradili meno prvého potvrdeného účinkujúceho. Je ním 78-ročný americký skladateľ Philip Glass.
VERONA ŠIKULOVÁ: Nedávno som dostala od violončelistu Janka Slávika cédečko, ktoré nahral s Bratislavskými symfonikmi pod taktovkou Leoša Svárovského.
Okrúhle jubileum si Bratislavské hudobné slávnosti vychutnávali do posledného nedeľného večera.
Dvadsaťsedem koncertov, osem výnimočných zahraničných orchestrov, dvanásť mimoriadnych dirigentských osobností, pozoruhodní vokálni aj inštrumentálni sólisti.
Tohtoročný 41. ročník hudobného festivalu bude od 23. marca do 13. apríla v Synagóge a okrem slovenských a zahraničných umelcov sa predstavia aj žiaci základných umeleckých škôl.
Pri písaní svojich bláznivých filmových komédií počúva plodný český režisér a scenárista Zdeněk Troška vážnu hudbu.
Skúsenosti, dobrodružstvá, istoty i pochybnosti - aj to tvorí už štyridsať rokov esenciu súboru pre starú hudbu Musica aeterna.
Tento rok sa uskutoční 49. ročník Bratislavských hudobných slávností, takže festival čoskoro oslávi už polstoročie svojej existencie.