„Ešteže ma starý otec stihol zasvätiť do základov včelárenia, ostatné potom šlo, akoby samo od seba,“ rekapituluje dnes-60 ročný včelár.
Prečo medvede škodia a ubližujú ľuďom? Ako sa k nim vlastne treba správať? Je možné s nimi nažívať v mieri? Koniec koncov, medveď tu bol skôr ako človek...
Televízia Viasat Nature prináša od 4. júla unikátny dokumentárny seriál o najdôležitejších živočíchov na Zemi.
Len u nás žije vyše 600 druhov včiel a každá z nich má svoj význam v prírode. O význame včiel a iných opeľovačov sme sa pozhovárali s Rudolfom Moravčíkom.
Hasiči na vysokozdvižnej plošine spoločne so včelárom Karolom Navrkalom v stredu ráno dávali dole zo stromu včelí roj v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.
Slovenskí včelári patria k najlepším výrobcom medu na svete. Potvrdzujú to už poldruha desaťročia na medzinárodných súťažiach.
Počet včelárov na Slovensku je momentálne najvyšší za posledných 20 rokov.
Trúdí homogenát, resp. mlieko, je na Slovensku zatiaľ málo známy pojem. Ide o produkt, ktorý sa vyrába z včelích lariev.
Už roky sa píše o tom, že med by sme nemali dávať do príliš horúceho čaju. Je to naozaj tak?
Tohtoročný včelársky rok si majstri v odbore pochvaľujú. Museli si síce zvykať na nové teplotné podmienky, med však vyšiel kvalitný.
K letu patria aj štípance. Na komáre nadávame, včely tolerujeme, ale až hrôzu môžu spôsobiť osy či sršne.
"Najlepší med je priamo od včelára," hovorí Dušan Kollár, predseda Mestskej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Leviciach.
Moderátor Martin Nikodým sa včelám venuje druhý rok. K medu postupne pridáva ďalšie včelie produkty. Teší sa z propolisu, peľu aj vosku.
Chcete sa stať včelárom? Dá sa to v každom veku. Začiatočník Ivan Gajdoš si vtipne hovorí "mladý včelár". Vekový priemer včelárov totiž vysoko prekračuje šesťdesiatku.
Slovenský moderátor Martin Nikodým napriek tomu, že nejedáva ťažké jedlá ani sladkosti, z jedla rýchlo priberá.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR plánuje zvýšiť podporu pre domácich včelárov.
Z poľnohospodárstva sa v 20. storočí postupne stalo priemyselné odvetvie. Doplatili a doplácajú na to včely, ktoré opeľovaním kvetov rastlín sprostredkúvajú zázrak zrodu potravín.
Dlhé čakanie na pracovnú príležitosť sa pre päťdesiaťročnú Janu Klapišovú z Lukovíšť v okrese Rimavská Sobota skončilo. Vďačí za to včelám.
Tisícky nových obyvateľov pribudli Považskej Bystrici. Žijú v úľoch a udomácnili sa tu aj vďaka projektu Adoptuj si včelu.
Otepľovanie na Slovensku obohacuje ponuku medu, ale zároveň robí včelárstvo rizikovým.