Včelári podľa Holéciovej hovoria o absurdnej situácii a klamaní spotrebiteľov.
Na slovenskom trhu môžu spotrebitelia nájsť aj falošné medovicové medy. Upozorňujú na to včelári a vyzývajú spotrebiteľov, aby nakupovali med len od overených producentov.
Voľne žijúce druhy včiel, ako je i včela medonosná, sú dôležitými opeľovačmi všetkých rastlín. Bez nich by došlo k poklesu biodiverzity a narušeniu ekosystému aj potravinového reťazca.
Teraz rezonuje kauza chystaného zákona o ochrane zvierat z dielne poslancov OĽaNO. Rozpútala sa okolo neho nečakane ostrá diskusia. Prečo?
Podľa zväzu navyše zákon poškodí opeľovaciu činnosť včiel a tým aj poľnohospodársku a záhradkársku produkciu.
Do Vianoc zostalo pár dní a dopyt po mede, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou štedrej večere, stúpa.
Druhé miesto získal paragraf, ktorý zakazuje príbuzným bezplatne vypomáhať vo firme svojich rodinných príslušníkov a tretiu priečku obsadila povinnosť týkajúca sa vyhradeného nákupného času pre seniorov aj v predajniach pre jedného zákazníka.
Úrody najobľúbenejších typov medu dosahujú v roku 2020 len tretinu slovenského priemeru.
Na svetovej súťaži Great Taste získala medovina slovenského včelára Petra Kudláča tri zlaté hviezdy. Zažiarili v čase 85. výročia vzniku Včelárskej paseky.
Školáci zo ZŠ na Tbiliskej ulici v Bratislave-Rači vedia, že slovenský med je jeden z najkvalitnejších na svete.
So včelami je to naozaj zlé. Na ich alarmujúci úhyn sa snažia upozorniť mladí včelári, aktivisti a ochranári. Priamo do miest osádzajú strešné úle.
Číňania v provincii S'-čchuan opeľujú jablone ručne z rebríka s bambusovými kefkami. Vyhynuli tu včely. Teplé zimy včelám nerobia dobre, prospievajú škodcom.
V posledných desaťročiach včelstvá na Slovensku poklesli približne o tretinu. Na pomoc prichádza projekt Adoptuj si včelu.
Úle, v ktorých Alexander Čelko (82) chová včely, chodí obdivovať mnoho ľudí. Sú to jedinečné umelecké diela, drevené sochy, ktoré zhotovili rezbári.
Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života, povedal v roku 1921 Albert Einstein.
Richard Daabous je jeden zo 16 500 slovenských včelárov. Na Slovensko prišiel z Libanonu pred takmer tridsiatimi rokmi.
Rok v znamení trinástky nepraje včelárom. Už vedia, že včely nazbierali len polovicu medu oproti priemernému roku.