Zima, chlad, sychravé počasie, to je obdobie, ktoré si priam pýta zvýšenú ochranu tela aj imunity. Ak sa vám nechce s každou maličkosťou do lekárne, zájdite si do prírody.
Väčšina organizmov v prírode žije osamelo. Iba neveľký počet, napríklad včely či mravce, žije v organizovaných „štátoch“.
Momentálne sa starajú o päť úľov, chovom včiel by v budúcnosti chceli dať i vzdelávací rozmer.
Trilobit, ktorého objavili ako fosíliu v roku 1846 na území dnešnej Českej republiky, mal oči podobné tým, aké majú dnešné včely.
Len u nás žije vyše 600 druhov včiel a každá z nich má svoj význam v prírode. O význame včiel a iných opeľovačov sme sa pozhovárali s Rudolfom Moravčíkom.
Hasiči na vysokozdvižnej plošine spoločne so včelárom Karolom Navrkalom v stredu ráno dávali dole zo stromu včelí roj v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.
V juhoizraelskom Tel Arade, podobne ako inde, ubúda včelstiev. Tamojší pestovatelia sa preto rozhodli vyskúšať metódu schopnú opeľovať plodiny mechanicky.
Klimatické zmeny okrem iného spôsobujú, že výskyt silného prúdenia vzduchu je častejší ako v minulosti. Včelám pritom vietor sťažuje opeľovanie rastlín.
Kniha Kde sú včely? má ekologický rozmer a núti malých aj väčších čitateľov zamýšľať sa nad tým, či to naša planéta s nami už náhodou nevzdala.
Počet včelárov na Slovensku je momentálne najvyšší za posledných 20 rokov.
Včely sú zdravím krajiny a ľudí. Sú jedinečným identifikačným kódom, na Slovensku pomáhali emancipovať národ a jeho jazyk.
Oravské múzeum pripravuje ďalší ročník Včelárskeho popoludnia, ktoré sa uskutoční v nedeľu 4. augusta v areáli Oravskej lesnej železnice.
Z najvyššie položenej včelnice na Slovensku, umiestnenej na streche jedného z hotelov na Štrbskom Plese, sa už podarilo stočiť prvý tohtoročný med.
V údolí provincie Matanzas na Kube včely voľne poletujú na čerstvom vzduchu, neohrozované pesticídmi, ktoré decimujú ich populácie inde vo svete.
„Čo sa týka pracovnej sily, svojím spôsobom som najväčší svetový umelec,“ smeje sa dizajnér a umelec Tomáš Gabzdil Libertíny, ktorý sa pri svojej tvorbe spolieha na pomoc včiel.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Keď sme v hamrštílskej kuchyni vytáčali med, celý svet bol sladký a voňal, všetko sa lepilo, voňalo, na tanieroch kusy plástov aj s medom.
Pestovateľ Anton Burda z Belej nad Cirochou v Sninskom okrese sa snaží o sebestačnosť a minimalizovanie odpadov.
Aj Bratislava sa už môže pochváliť prvým včelím hotelom. NH Bratislava Gate One má na hotelovej streche osem včelích úľov. Zámerom tejto aktivity je prispieť k ekologickému chovu a ochrane včiel.
"Najlepší med je priamo od včelára," hovorí Dušan Kollár, predseda Mestskej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Leviciach.
Chcete sa stať včelárom? Dá sa to v každom veku. Začiatočník Ivan Gajdoš si vtipne hovorí "mladý včelár". Vekový priemer včelárov totiž vysoko prekračuje šesťdesiatku.