Bol mi priznaný pozostalostný dôchodok. Budem ho už poberať navždy? A ak nie, budem môcť oň ešte niekedy požiadať?
V parlamente je návrh novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.
Súhrn najčastejších otázok a odpovedí na vdovský a vdovecký dôchodok.
Po úmrtí jedného z manželov môžete dostať vdovský či vdovecký dôchodok. Kto má nárok ho poberať dlhšie ako rok?
Ak pozostalý splní podmienky a Sociálna poisťovňa mu vdovský či vdovecký dôchodok prizná, nepôjde o celú sumu penzie zomretého.
Na to aby ste dostávali pozostalostná dávku, je potrebné o ňu požiadať Sociálnu poisťovňu. Ktoré doklady je potrebné predložiť?
Vdove alebo vdovcovi, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa, sa zníži veková hranica opätovného vzniku nároku na pozostalostný dôchodok z dôchodkového veku na vek 57 rokov. A to už od januára.
Prvým krokom k vdovskému či vdoveckému dôchodku je žiadosť. Čo k nej potrebujete a aká bude výška vašej pozostalostnej penzie? Ako dlho na ňu budete mať nárok?
Smrť blízkeho človeka vždy negatívne zasiahne celú rodinu. Ďalšia rana potom príde v podobe zníženého príjmu domácnosti. Aspoň rok v tomto smere pomáha štát.
Prvým krokom k vdovskému či vdoveckému dôchodku je žiadosť. Čo k nej potrebujete a aká bude výška vašej pozostalostnej penzie?
Kto má nárok na tieto penzie? Čo sa deje s nevyplateným dôchodkom po zomretom? A prečo sa vdovský dôchodok niekedy počíta podľa invalidného dôchodku manžela?
Strata blízkeho človeka rodinu vždy zasiahne. Zhoršenú ekonomickú situáciu kompenzuje štát vyplácaním pozostalostných dávok. Tie dostáva takmer 337-tisíc ľudí.
Ako dlho potrvá Sociálnej poisťovni zmeniť spôsob výplaty dôchodku? Ako sa líši dôchodok sporiteľa od nesporiteľa? Čo ešte je dobré vedieť? Otázky 18-20 z 20.
Dá sa žiadosť o starobný dôchodok vziať späť? Čo robiť, ak chcete zmeniť banku? A prečo vdove znížili vdovský dôchodok? Otázky 9-17 z 20.
Prehľad všetkých typov penzií, ktoré na Slovensku môžete dostať a podmienok, ktoré na to musíte splniť.
Predčasný, starobný, minimálny, invalidný, pozostalostný dôchodok... Aké sú medzi nimi rozdiely a kedy máte na ktorý z nich nárok? Na čo si treba dať pozor?
Najviac dôchodkov vyplácaných Sociálnou poisťovňou je starobných. Druhou najčastejšie vyplácanou dávkou sú vdovské dôchodky, treťou sú invalidné dôchodky.
Príklady z reálneho života: Ako sa táto dávka vybavuje? Prečo pozostalá manželka dostáva len polovicu z dávky? A čo sa deje s nevyplateným dôchodkom po zomretom?
Po úmrtí manželky alebo manžela vzniká človeku nárok na vdovský dôchodok. Ak ho chce poberať, musí oň požiadať a splniť určité podmienky.
Pozostalostné penzie pomáhajú, aspoň čiastočne, prekonať pozostalým zlú ekonomickú situáciu po smrti blízkeho. Treba však o ne požiadať Sociálnu poisťovňu.