Prehľad všetkých typov penzií, ktoré na Slovensku môžete dostať a podmienok, ktoré na to musíte splniť.
Predčasný, starobný, minimálny, invalidný, pozostalostný dôchodok... Aké sú medzi nimi rozdiely a kedy máte na ktorý z nich nárok? Na čo si treba dať pozor?
Najviac dôchodkov vyplácaných Sociálnou poisťovňou je starobných. Druhou najčastejšie vyplácanou dávkou sú vdovské dôchodky, treťou sú invalidné dôchodky.
Príklady z reálneho života: Ako sa táto dávka vybavuje? Prečo pozostalá manželka dostáva len polovicu z dávky? A čo sa deje s nevyplateným dôchodkom po zomretom?
Po úmrtí manželky alebo manžela vzniká človeku nárok na vdovský dôchodok. Ak ho chce poberať, musí oň požiadať a splniť určité podmienky.
Pozostalostné penzie pomáhajú, aspoň čiastočne, prekonať pozostalým zlú ekonomickú situáciu po smrti blízkeho. Treba však o ne požiadať Sociálnu poisťovňu.
Ak zomrie starobný alebo invalidný dôchodca, ktorému bol vyplácaný tzv. minimálny dôchodok, pozostalostné dôchodky sa určujú z pôvodného dôchodku.
Pokles príjmu, ktorý zvyčajne prichádza po smrti manžela alebo manželky, má pozostalému partnerovi zmierniť vdovský alebo vdovecký dôchodok.
Viac ako milión starobných, šestnásťtisíc predčasných či 293-tisíc vdovských dôchodkov vypláca každý mesiac Sociálna poisťovňa. Každý z nich má iné podmienky aj iný účel.
Dôchodky sa budú zvyšovať buď o 2,6 %, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu.
Zomrel mi manžel, ktorý poberal starobný dôchodok vo výške 487,70 eura. Na aký vdovský dôchodok budem mať nárok a ako dlho ho budem môcť dostávať?
Viac ako milión ľudí poberá starobné penzie, nasledujú pozostalostné dávky a invalidné dôchodky.
Vdovský či vdovecký dôchodok možno poberať len do uzatvorenia manželstva.
Otázky a odpovede o pozostalostných penziách.
Strata životného partnera či partnerky je pre pozostalého vždy veľmi ťažká. Často to však býva aj vážny finančný problém.
Strata životného partnera či partnerky je pre pozostalého vždy veľmi ťažká. Často to však býva aj vážny finančný problém.
Jednotlivé dôchodky sa odvíjajú od sumy starobnej penzie.
Nárok na vdovský dôchodok vzniká dňom smrti manžela, ktorý je uvedený v úmrtnom liste alebo v právoplatnom rozhodnutí súdu o vyhlásení manžela za mŕtveho.
Pozostalostný dôchodok môže dostať iba manželka. Rozvedenej žene ani družke nárok na takúto dávku nevzniká.
BOŽENA ROSKOPFOVÁ: Zaujala ma Užitočná Pravda, v ktorej radíte, ako vybaviť pozostalostnú dávku po zosnulom.