Izraelská profesorka biochémie Ada Yonath vďaka svojmu výskumu štruktúry ribozómov objasnila mechanizmus účinku 20 antibiotík a prispela k vývoju nových liečiv. V roku 2009 získala ako štvrtá žena v histórii Nobelovu cenu za chémiu.
Na úvod svojej vedeckej kariéry hľadal Patrik Španěl organické zlúčeniny v medzihviezdnom priestore.
V nie príliš vzdialenej budúcnosti môžu pri záchrane ľudí spod trosiek budov po zemetrasení pomáhať šváby-kyborgovia.
Správa, ktorá by rozhodne nemala zostať nepovšimnutá. Vedci v novom výskume upozorňujú, že chronická únava môže byť znamením predčasnej smrti.
Jej otec bol významný matematik, ona kráča v jeho šľapajach. Šárka Nečasová vedie jedno z najúspešnejších oddelení v Akadémii vied ČR.
Časti ohrozenej austrálskej Veľkej koralovej bariéry sú pokryté najväčším množstvom koralov za posledných 36 rokov.
Prieskum o vedeckých omyloch v Rusku však tiež ukázal, že vedecká gramotnosť Rusov postupne rastie.
Prečo si ľudia mysleli, že kanibalizmus prospieva ich zdraviu? Odpoveď ponúka pohľad do zákutí európskej histórie v čase, keď boli Európania posadnutí múmiami.
Mnoho druhov korytnačiek dokáže spomaliť proces starnutia, a to dokonca výrazne. Vyplýva to z novej štúdie, o ktorej informoval denník The Independent.
Otvorila nové cesty na liečbu rakoviny. So svojim tímom objavila, na ktoré miesta v DNA vo vnútri nádorových buniek pôsobia a kde sa uchytajú protinádorové liečivá.
"Ak mozgy unikajú, to znamená, že sú. Už to je pozitívne," špásoval kedysi Vladimir Putin, keď hľadal "kladnú stránku" odlivu vzdelaných Rusov do zahraničia.
IGOR DANIŠ: Poslanec Blaha má talent priťahovať pozornosť. Podarilo mu to aj teraz. Napísal knihu „Lenin a 21. storočie“. Podpísať sa pod ňu ale zabudol. Hanbil sa? Urobil zámerne?
Od akademických prác, ktoré ženám pripisujú len vedľajšiu rolu po boku mužských lovcov - rozdelenie úloh v dobe kamennej podľa pohlavia je pevne zakorenené vo verejnom povedomí.
Psychotropná látka psilocybín, ktorú obsahujú huby holohlavce, pomáha uvoľniť mozog ľudí s depresiou a zmierňuje lipnutie na negatívnych vzorkách myslenia.
Baktérie súvisiace s rakovinou prostaty, dopad laboratórnych potravín na životné prostredie, podmienky na pozorovanie Merkúra, hrozby, ktoré prináša priveľa satelitov na orbite i najväčší zub ichtyosaura.
Príroda využívala mnohé technológie už dávno pred tým, ako ich objavili ľudia. Približuje to výstava Bionika - Príroda na to prišla prvá.
Medzinárodný tím genetikov, archeológov a historikov získal prvé ľudské genomické dáta, ktoré ukazujú na pôvod Avarov.
Rozlúštenie celého ľudského genómu, liek proti rakovine aj cukrovke 2. typu, dosiaľ najväčšia štúdia o účinkoch ivermektínu na covid...
Dlhšie a častejšie driemanie počas dňa môže byť predzvesťou Alzheimerovej choroby. Vyplýva to zo štúdie, ktorá sledovala denné spánkové návyky starších ľudí.
Napríklad na výskum tzv. Angelmanovho syndrómu sa zameriavajú vo výskumnom centre BIOCEV vo Vestci pri Prahe.