Jej otec bol významný matematik, ona kráča v jeho šľapajach. Šárka Nečasová vedie jedno z najúspešnejších oddelení v Akadémii vied ČR.
Otvorila nové cesty na liečbu rakoviny. So svojim tímom objavila, na ktoré miesta v DNA vo vnútri nádorových buniek pôsobia a kde sa uchytajú protinádorové liečivá.
Ako jedna z mála na svete naklonovala myš. Nedávno sa jej podarilo geneticky upraviť škrečka a vyskúmať vďaka nemu možné príčiny neplodnosti.
Mali by nám byť celoživotné oporou, pritom sa už krátko po dovŕšení dospelosti pomaly rúcajú. Kosti vo vzťahu k osteoporóze a tiež obezite skúma Michaela Tencerová z Fyziologického ústavu AV ČR.
Hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Soumija Sváminathanová varovala pred kombinovaním vakcín proti koronavírusu od rôznych výrobcov.
Ľubomíra Tóthová vyštudovala molekulárnu biológiu. Hľadá spôsoby, ktoré zistia ochorenie v skorom štádiu a pacienta môžu ušetriť nepríjemných vyšetrení.
Britská vesmírna vedkyňa Monica Gradyová tvrdí, že môže takmer s úplnou istotou povedať, že na mesiaci Jupitera s názvom Europa existuje mimozemský život.
Prijímací pohovor bol celý v angličtine a druhé kolo výberového konania trvalo šesť hodín. Lenka Zychová to ale v roku 2017 dokázala.
Denník Pravda pripravuje seriál Úspešní Slováci. Aktuálny príbeh je o Silvii Polákovej-Bágeľovej (38) z Ústavu biochémie a genetiky živočíchov Slovenskej akadémie vied.
Z Austrálie prichádza správa o ďalšom úspechu Márie Hrmovej. Stála na čele výskumného tímu, ktorý skúmal odolnosť rastlín voči suchu a toxickým látkam v pôde.
Mladá vedkyňa Mária Virčíková, ktorá vyštudovala kybernetiku a umelú inteligenciu, učí robotov empatii.