Od roku 2025 sa zvyšuje dôchodkový vek v závislosti od strednej dĺžky života. Zmena sa dotkne poistencov narodených od roku 1967, pričom pre staršie ročníky zostáva platný doterajší systém.
Pozrite si prehľad všetkých dôležitých zmien.
Pre osoby narodené po roku 1966 budú ďalšie úpravy dôchodkového veku viazané na strednú dĺžku života, prvýkrát stanovené opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v roku 2025.
Pracovná sila je dnes staršia, vzdelanejšia a chuť pracovať rastie viac u mužov ako u žien.
Prvý dôchodkový pilier prešiel viacerými zmenami, jedna z nich je nový systém výpočtu veku odchodu do dôchodku.
Od januára začne platiť časť dôchodkovej reformy, podľa ktorej sa ruší zastropovanie dôchodkového veku, vek odchodu sa bude počítať podľa strednej dĺžky života.
Posledné roky si dôchodky prešli viacerými zmenami. Vyznáte sa v nich? Urobte si kvíz a otestujte sa.
Dôchodkový vek ľudí, narodených do roku 1966, určuje tabuľka. Matkám, ktoré vychovali dieťa, sa odráta pol roka. Všetko ale bude inak. Vek odchodu do penzie sa bude predlžovať. Koho sa zmena dotkne?
Otázky, na ktoré sa čitatelia často pýtajú. Nie je im jasné ani to, prečo sa posledný odpracovaný rok do penzie nepočíta.
Novela Zákonníka práce zaviedla od januára budúceho roka možnosť zamestnávateľovi dať výpoveď zamestnancovi z dôvodu dosiahnutia veku 65 rokov a nároku na penziu.
Novela Zákonníka práce rozšírila možnosti zamestnávateľa ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý dovŕšil 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok.
Rezort práce predstavil návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý prináša veľké zmeny.
Nárok na predčasný dôchodok majú ľudia, ktorým chýbajú do riadneho starobného dôchodku maximálne dva roky. Ako zistíte, či o predčasnú penziu môžete žiadať už tento rok?
Vek odchodu do dôchodku, ale najmä jeho suma či nárok na penzijné minimum. Ľudia sa tiež pýtajú na pozostalostné penzie či prácu popri penzii.
Od januára určuje vek odchodu do penzie tabuľka. A ako to vyzerá s dchodkovými vekmi v Európskej únii? Kde je najvyšší a kde, naopak, najnižší?
Vek odchodu do dôchodku, práca popri penzii, minimálny dôchodok či súbeh dôchodkov. To sú najčastejšie témy, na ktoré sa ľudia pýtajú.
Od januára platí opäť iný dôchodkový vek. Po novom ho už neurčuje tzv. dôchodkový automat, ale tabuľka. Z nej si každý dokáže zistiť svoj penzijný vek.
Aký je medzi nimi rozdiel? Čo je to podmienka výchovy dieťaťa? Komu zastropovanie dôchodkového veku pomôže a koľko to bude stáť Sociálnu poisťovňu?
Francúzi v šesťdesiatštvorke, Česi v šesťdesiatpäťke... A kedy pôjdete do dôchodku vy, Slováci a Slovenky?
Nárok naň má poistenec, ktorý odpracoval najmenej 15 rokov a dovŕšil dôchodkový vek. Dôchodkový vek určuje po novom tabuľka.