ĽUBOŠ PAVELKA: Dlhodobo financovať z požičaných peňazí sociálne balíčky pre obyvateľstvo je pre každú krajinu z pohľadu spoločenskej stability hra s ohňom. Svoje skúsenosti s tým má najmä Grécko.
Po prepočte verejného dlhu na jedného obyvateľa by každý občan Slovenska musel na jeho splatenie vynaložiť 11 200 eur, kým Čechom by stačilo vyskladať sa po 9 650 eur.
Aj Európska komisia upozorňuje na riziká udržateľnosti francúzskeho verejného dlhu v strednodobom časovom horizonte.
VLADIMÍR BAČIŠIN: To, čo vláda rozdá, budeme musieť onedlho splatiť či budú splácať ešte naše deti. S podstatne vyšším úrokom.
Vlaňajší deficit vo výške 6,2 % HDP bol z polovice tvorený výdavkami na pandémiu COVID-19.
Dlhodobá udržateľnosť verejných financií Slovenskej republiky patrí medzi jednu z najslabších v rámci krajín EÚ.
TOMÁŠ ZEMKO: Matovič tlačil na svojich kolegov z vlády, aby vykonali kľúčové reformy. Ako odmenu sľúbil ministrom zhruba pol miliardy eur.
Schválený zákon roka zabezpečí potrebný pokoj pre fungovanie našej krajiny, rozpočtové provizórium nehrozí, tvrdí Marián Viskupič zo SaS.
Európska únia minulý rok pozastavila svoje pravidlá o fiškálnej disciplíne.
TOMÁŠ BAKOŠ: Do parlamentu prišla správa, ktorá ukazuje nelichotivý stav našich verejných financií. Nielen, že sme sa dostali do červeného pásma, ale prepadli sme sa v ich udržateľnosti až na chvost celej EÚ.
Štátna kasa je v rozvrate. Odborníci chcú výdavkové limity.
Slovensko má najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií spomedzi všetkých krajín v EÚ.
Napriek tomu, že vláda k 30. júnu schválila návrh na ukončenie výnimočných okolností (vo verejných financiách), uplatňovanie korekčného mechanizmu verejných financií sa spustí až v roku 2023.
IGOR DANIŠ: Matovič sa nikoho nepýtal. Proste Sputnik V objednal a doviezol, názor koalície, vlády, ako aj (odbornej) verejnosti nebol podstatný.
IGOR DANIŠ: O kompromis dvom známym kohútom Matovičovi a Sulíkovi ako obyčajne nešlo. Tí si totiž nedajú ujsť žiadnu príležitosť, aby si urobili naprotiveň.
Vláda by popri pomoci mala čo najskôr pripraviť dlhodobejší plán postupného ozdravovania verejných financií.
So starnutím nie sú spojené iba výdavky na dôchodky, ale aj na zdravotnú a sociálnu starostlivosť.
Dlhodobá neudržateľnosť verejných financií znamená, že bez prijatia opatrení čaká Slovensko prudký nárast verejného dlhu na neudržateľné úrovne.
Pre opakované používanie priameho rokovacieho konania môže v budúcnosti Európska komisia žiadať podrobné vysvetlenie.
IGOR DANIŠ: Naši politici si často mýlia vzdelanie, výskum a vedu. Z toho potom plynie ich chabé postavenie v slovenskej spoločnosti a malý kus koláča odkrojený politikmi z verejného rozpočtu.