Štartovacia čiara Česka bola lepšia ako Slovenska a to sa odrazilo v tom, že Slovensko veľmi rýchlo výrazne zaostávalo
VLADIMÍR BAČIŠIN: To, čo vláda rozdá, budeme musieť onedlho splatiť či budú splácať ešte naše deti. S podstatne vyšším úrokom.
ĽUBOŠ PAVELKA: Problémom Slovenska v nasledujúcich rokoch bude najmä pôsobenie politických štruktúr, ktoré akékoľvek nové dane odmietajú a riešenie vidia len v škrtaní výdavkov.
Správa odhalila dlhodobo zlý stav verejných financií.
ĽUBOŠ PAVELKA: Maastrichtské kritériá sa v krajinách eurozóny stávajú rovnakou fraškou ako v časoch socializmu politické vízie o beztriednej spoločnosti, kde sa každému ujde podľa jeho potrieb.
V roku 2022 očakáva RRZ dodatočné daňové príjmy vo výške 500 miliónov eur.
Boj s pandémiou si vyžiadal nemalé peniaze. Štáty nielenže museli riešiť protipandemické opatrenie, no tie si vyžiadali i financie navyše.
Deficit verejnej správy v roku 2020 dosiahol 5,609 miliardy eur, čo predstavovalo hodnotu 6,16 percenta z HDP.
ĽUBOŠ PAVELKA: Celková hodnota slovenského zlata podľa NBS je 1,64 miliardy eur. Z 31,7 tony zlata je v slovenských trezoroch odložených 14,7 tony. Zvyšok je v zahraničí.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko má pred sebou podobne ako mnohé iné krajiny Európy ťažké roky. Naša krajina od roku 2016 postupne stráca dych v dobiehaní najvyspelejších ekonomík EÚ.
Od roku 2012 sa slovenský verejný dlh podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť nikdy nenachádzal mimo sankčných pásiem.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Kvôli bytom by sa znížili výdavky štátu na vzdelávanie, v zdravotníctve? Tieto vety vo výrokoch Borisa Kollára nezazneli. Nárast výdavkov v rozpočte nie je možný.
ĽUBOŠ PAVELKA: Československo malo po roku 1989 šancu stať sa najúspešnejším štátom bývalého "ostbloku". Realita po troch dekádach budovania trhovej ekonomiky je však iná.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko sa nachádza na konci rebríčka štátov s chronickým deficitom nula spolu s Talianskom, Francúzskom, Portugalskom, Poľskom a Maďarskom.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko vďaka zavádzaniu spektra sociálnych balíčkov patrí ku krajinám, ktoré dlh znižujú iba v pomere k HDP. Zadlžovanie sa teda neskončilo.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko si dnes dokáže od investorov požičať za menej ako jednopercentný úrok ročne.
ĽUBOŠ PAVELKA: Verejný dlh Slovenska sa týka každého z nás, bez rozdielu príjmov a majetku.
ĽUBOŠ PAVELKA: Väčšina členských štátov Európskej únie by z pohľadu svojich celkových dlhov dnes už nespĺňala podmienky na zavedenie spoločnej meny euro.
ĽUBOŠ PAVELKA: Jarná správa o deficitoch a dlhoch štátov Európskej únie ukázala, že Slovensko je v celkom slušnej ekonomickej kondícii.
Verejný dlh Slovenska ku koncu tretieho štvrťroka minulého roka predstavoval 55,4 % hrubého domáceho produktu (HDP).