Nie je ani pravda, že bohapusto zadlžujeme občanov Slovenskej republiky, povedal dočasne poverený premiér Eduard Heger.
Po prepočte verejného dlhu na jedného obyvateľa by každý občan Slovenska musel na jeho splatenie vynaložiť 11 200 eur, kým Čechom by stačilo vyskladať sa po 9 650 eur.
Štartovacia čiara Česka bola lepšia ako Slovenska a to sa odrazilo v tom, že Slovensko veľmi rýchlo výrazne zaostávalo
VLADIMÍR BAČIŠIN: To, čo vláda rozdá, budeme musieť onedlho splatiť či budú splácať ešte naše deti. S podstatne vyšším úrokom.
ĽUBOŠ PAVELKA: Problémom Slovenska v nasledujúcich rokoch bude najmä pôsobenie politických štruktúr, ktoré akékoľvek nové dane odmietajú a riešenie vidia len v škrtaní výdavkov.
Správa odhalila dlhodobo zlý stav verejných financií.
ĽUBOŠ PAVELKA: Maastrichtské kritériá sa v krajinách eurozóny stávajú rovnakou fraškou ako v časoch socializmu politické vízie o beztriednej spoločnosti, kde sa každému ujde podľa jeho potrieb.
V roku 2022 očakáva RRZ dodatočné daňové príjmy vo výške 500 miliónov eur.
Boj s pandémiou si vyžiadal nemalé peniaze. Štáty nielenže museli riešiť protipandemické opatrenie, no tie si vyžiadali i financie navyše.
Deficit verejnej správy v roku 2020 dosiahol 5,609 miliardy eur, čo predstavovalo hodnotu 6,16 percenta z HDP.
ĽUBOŠ PAVELKA: Celková hodnota slovenského zlata podľa NBS je 1,64 miliardy eur. Z 31,7 tony zlata je v slovenských trezoroch odložených 14,7 tony. Zvyšok je v zahraničí.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko má pred sebou podobne ako mnohé iné krajiny Európy ťažké roky. Naša krajina od roku 2016 postupne stráca dych v dobiehaní najvyspelejších ekonomík EÚ.
Od roku 2012 sa slovenský verejný dlh podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť nikdy nenachádzal mimo sankčných pásiem.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Kvôli bytom by sa znížili výdavky štátu na vzdelávanie, v zdravotníctve? Tieto vety vo výrokoch Borisa Kollára nezazneli. Nárast výdavkov v rozpočte nie je možný.
ĽUBOŠ PAVELKA: Československo malo po roku 1989 šancu stať sa najúspešnejším štátom bývalého "ostbloku". Realita po troch dekádach budovania trhovej ekonomiky je však iná.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko sa nachádza na konci rebríčka štátov s chronickým deficitom nula spolu s Talianskom, Francúzskom, Portugalskom, Poľskom a Maďarskom.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko vďaka zavádzaniu spektra sociálnych balíčkov patrí ku krajinám, ktoré dlh znižujú iba v pomere k HDP. Zadlžovanie sa teda neskončilo.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko si dnes dokáže od investorov požičať za menej ako jednopercentný úrok ročne.
ĽUBOŠ PAVELKA: Verejný dlh Slovenska sa týka každého z nás, bez rozdielu príjmov a majetku.
ĽUBOŠ PAVELKA: Väčšina členských štátov Európskej únie by z pohľadu svojich celkových dlhov dnes už nespĺňala podmienky na zavedenie spoločnej meny euro.