Pred 45 rokmi, 2. marca 1978, sa vtedajšie Československo stalo po Sovietskom zväze a USA iba treťou krajinou, ktorej občan sa vybral do vesmíru.
Na večernej oblohe je možné sledovať pomerne vzácne uhlové stretnutie najjasnejších planét Slnečnej sústavy, Venuše a Jupitera.
V nedeľu neskoro večer bolo možné v severných Čechách vidieť vzácnu polárnu žiaru. Podľa Českého hydrometeorologického ústavu a astronóma Petra Horáleka by žiara mohla byť dnes v noci viditeľná aj na Slovensku.
Ruská kozmická loď bez posádky Sojuz MS-23, ktorá odštartovala v piatok z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, sa pripojila k ISS, informuje agentúra AFP.
Pred päťdesiatimi rokmi, 16. januára 1973, vyšiel zo sovietskej sondy Luna 21 na povrch Mesiaca v kráteri Le Monnier Lunochod 2, v rámci sovietskeho vesmírneho programu.
Výstup Američanov na povrch Mesiaca v roku 1969 predstavoval pre vtedajší Sovietsky zväz citeľnú ranu v mnohoročnom boji o prvenstvo pri dobývaní vesmíru.
Voľným okom by zo Zeme mohla byť čoskoro viditeľná kométa, ktorú bolo zo Zeme naposledy možné na pozorovať pred 50 000 rokmi, kedy ešte žili neandertálci.
Aké nebeské divadlo vykúzli rok 2023? Na čo sa najviac teší oceňovaný slovenský astrofotograf a kedy to uvidíme?
Slovenský vklad k vesmírnemu výskumu, ale aj vesmírnemu podnikaniu raketovo rastie. Viac v rozhovore prezradí Michal Brichta.
Ruská vesmírna agentúra (Roskosmos) zvažuje "záchranný" plán na vyslanie prázdnej kozmickej lode na ISS, ktorá by odtiaľ predčasne priviezla na Zem troch členov posádky.
Sedemnásťmetrové robotické rameno kanadskej výroby vykoná na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) prehliadku kozmickej lode Sojuz pripojenej k ISS.
Vesmírna kapsula pristála v púšti Gobi na severe Číny.
Európska vesmírna agentúra (ESA) v stredu vymenovala piatich nových astronautov, troch mužov a dve ženy.
Nadšenci pozorovania jesennej nočnej oblohy si v novembri môžu vychutnať pohľady na pravidelný meteorický roj Leoníd. Ich maximum nastane v piatok 18. novembra v noci.
Raketoplán Challenger vybuchol krátko po štarte v januári 1986. V jeho troskách zahynula sedemčlenná posádka.
V internetovom a mediálnom priestore sa už niekoľko dní šíri správa o veľkom asteroide s názvom 2022 AP7, označovanom aj ako „zabijak planét“, ktorý sa približuje k Zemi.
Observatórium NASA Solar Dynamics Observatory urobilo snímku Slnka, ktoré vyzeralo, ako keby malo tmavé oči, okrúhly nos a šťastný úsmev.
Išlo o 55. zatmenie zo série, ktorá sa začala 6. marca 1049.
Každoročný meteorický roj Orioníd je jesennou vetvou prúdu častíc, do ktorého Zem vstupuje aj v máji.
Jedna z najznámejších snímok ďalekého vesmíru, ktorá zobrazuje takzvané Stĺpy stvorenia v Orlej hmlovine, sa po 27 rokoch dočkala novej verzie.