Darí sa im vo vlhkom, teplom a zle vetranom prostredí, ktoré si doma vytvárame v chladných mesiacoch, keď dosť nevetráme. Plesne môžu vážne ohroziť zdravie. Prečo sa im teda v bytoch tak darí a ako im predísť?
Prúd vzduchu dlhší čas nasmerovaný do tváre prispieva k zápalom očí, uší, dutín, k bolestiam zubov a k ďalším zdravotným problémom.
Periny a vankúše sa nebojte vyhodiť na vzduch ani v zime.
Kombinácia nízkej izbovej teploty a vyššej vlhkosti vzduchu je veľmi nebezpečná.
Odborníci varujú, že svet ani po viac ako dvoch rokoch pandémie koronavírusu stále nepoužíva jednu zo svojich najúčinnejších zbraní v boji proti ochoreniu COVID-19 - správne vetranie verejných priestorov.
Teplo z domácností najčastejšie uniká cez konštrukcie stavby. Vyriešiť tieto problémy v zime je takmer nemožné, napriek tomu môžete urobiť niekoľko vecí.
Vedci zistili, že správne vetranie v školských triedach môže výrazne znížiť šírenie koronavírusu.
Najmä v lete, počas horúčav, s obľubou nechávame závesy na oknách zatiahnuté celý deň. Je to však chyba, vysvetlíme, prečo.
Teplé sú nielen dni, ale aj noci, mnohí kvôli horúčavám zle spíme. Týmto spôsobom môžete schladiť svoj byt aj bez klimatizácie.
Vonku píska vietor, vnútri zas vysáva vlhkosť zo vzduchu prehriaty radiátor. Výsledkom sú suché, podráždené oči, náchylné na infekciu.
Hlavné požiadavky, ktoré sa dnes kladú na okná, sú tepelná izolácia a s tým súvisiaca tesnosť. Ľudia pritom často zabúdajú na obyčajné vetranie.
Cítite sa permanentne unavení a vyčerpaní, a to napriek tomu, že máte dostatok spánku? Títo energetickí lupiči nám prenikajú do každodenného života - a ani si to neuvedomujeme.
Doba trvania vetrania závisí vždy od počasia. Základné pravidlo znie: Čím je vonkajšia teplota nižšia a čím je vzduch suchší, tým kratšie je potrebné vetrať.
Vetrajte, izby neprekurujte a zvlhčujte vzduch. Tu sú tipy pre vykurovaciu sezónu.
Kýchanie v jednom kuse, červené oči a svrbenie - poznajú všetci, ktorých trápi senná nádcha. Desať tipov, ktoré pomáhajú.
Obdobie chrípky je v plnom prúde. Ale čo robiť, ak podaktorí kolegovia namiesto do postele zamieria do kancelárie?
Nielen fajčenie, ale aj plesne na stenách škodia zdraviu. A preto ich nesmieme podceňovať - a to práve často robíme.
(Aj) v lete sa potrebujeme kvalitne vyspať. Ako však na to, keď teploty sú vysoké a nedajú nám spávať? Otvorené okno, to je málo!
Chrípka nás dokáže prekvapiť nielen v zime, ale aj v teplom ročnom období. Chrípková infekcia je spôsobená studenými vírusmi, ktoré sa prispôsobili letným teplotám.
Pohľad na zarosené okná nikoho nenadchne. Otázka je, či možno považovať kondenzáciu len za „kozmetickú“ chybu alebo za závažný problém.