Za prvých sedem mesiacov pôsobenia súčasnej vlády schválil parlament spolu 42 zákonov, z toho 25 išlo mimo štandardný legislatívny proces.
Mimovládky kritizujú plánované rušenie špeciálnej prokuratúry, zúženie právomocí Úradu na ochranu oznamovateľov či prijímanie zásadných zmien v zrýchlenom konaní.
Zástupcovia devätnástich odborných organizácií protestovali pred parlamentom proti novelám zákonov.
Na štvrtkovom brífingu predstavili zástupcovia Nadácie Zastavme korupciu a Via Iuris deväť návrhov.
Pripomína to v súvislosti s protiinflačnými zákonmi z dielne ministra financií Matoviča, keďže sú prijímané v skrátenom legislatívnom konaní.
Minister financií obvinil občianske organizácie z rozkrádania stoviek miliónov eur.
Ministerstvo spravodlivosti by malo podľa Via Iuris lepšie vysvetliť dopady reformy súdnej mapy.
Organizácia VIA IURIS žiada poslancov parlamentu odmietnuť podľa nej kontroverznú novelu zákona.
Stiahnutie týchto zákonov žiadalo koncom minulého týždňa aj občianske združenie Via Iuris.
Občianske organizácie sa prepadli cez sitá pandemickej finančnej pomoci, nevedia na ňu dosiahnuť.
Vláda využívala skrátené legislatívne konanie aj na zmeny, ktoré sa netýkali mimoriadnych okolností.
Národný bezpečnostný úrad odmietol, že by uchádzač o post špeciálneho prokurátora Lipšic dostal bezpečnostnú previerku nezvyčajne rýchlo.
Do oblasti právnej istoty a právneho štátu v roku 2020 zasiahla pandemická situácia, veľa zákon bolo prijímaných v zrýchlenom konaní.
MICHAL HORSKÝ:Dobrovoľný odchod Jaromíra Čižnára zo svojho postu je prekvapením. A možno aj nie. Napriek tomu, že 17. júla mu uplynulo sedemročné funkčné obdobie, mal Čižnár možnosť zotrvať vo svojej funkcii až do zvolenia nástupcu.
Podľa mimovládnych organizácií je obsadzovanie súdnej rady nesudcami medzinárodným štandardom.
Ani jedna z navrhovaných zmien nie je vyvolaná mimoriadnou okolnosťou, ktorá by odôvodňovala skrátené legislatívne konanie, upozorňuje občianske združenie VIA IURIS.
Toho by podľa nich mal voliť kvalifikovaný počet poslancov Národnej rady (NR) SR trojpätinovou väčšinou.
Podľa Zuzany Petkovej z Nadácie Zastavme korupciu sa sudcovia môžu dostať do konfliktov záujmov, keď navštevujú spoločenské akcie s advokátmi.
Via Iuris upozornila, že poslanci môžu rozhodnúť o tom, že budú voliť tajne, ale apeluje na nich, aby kandidátov na sudcov volili verejne.
"Slovensko potrebuje dôsledné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka, a nie konšpiračné teórie o Georgeovi Sorosovi," uvádza Via Iuris.