Mrva & Stanko je symbol moderného slovenského vinárstva, ktoré korení ako jeho pivnice v tradícii a súčasne sprostredkúva tisíc a jednu podobu vína.
Na klimatické zmeny a výkyvy počasia si už začíname pomaly zvykať, ale to, čo sa udialo tento rok, bol pre vinárov a vinohradníkov malý šok.
Nová generácia sa preorientúva na pitie iných nápojov, nielen piva, ale aj miešaných nápojov. Prichádza veľmi kruté obdobie pre vinárov.
Modranská vinárska a ovocinárska škola môže poskytnúť študijné priestory pre 180 študentov.
Ako vykresliť svet vína, aby more informácií sústredených v múzeu neunavovalo?
Na etiketách bude po novom aj energetická hodnota.
Víno, ktoré obveseľuje srdce človeka. Stojí za ním malé galantské vinohradníctvo a vinárstvo Promitor Vinorum, ktoré zachránili na zánik odsúdené bývalé družstevné vinice lemujúce potok Šárd.
Slovensko čelí záplave ponuky vín z celého sveta. Najlepšou zbraňou, ktorú proti zvodu mokov zo zvučných vinárskych krajín vedia vinári vytiahnuť, sú slovenské novošľachtence.
Víno s energiou vesmíru a matky Zeme, ktorá je jeho súčasťou. Také víno dorábajú David a Darinka Papillonovci. V Devičom založil francúzsko-slovenský pár biodynamické vinárstvo.
Päť vín v Národnom salóne vín, to je vizitka jedného z najmladších slovenských vinárstiev Vinum Nobile Winery. Nájdeme medzi nimi veľmi žiadanú Pálavu.
Boli časy, keď sa Slováci stretli so someliérom len v románoch a filmoch. Teraz ich nájdeme v dobrých reštauráciách, vo vínotékach a dokonca aj v obchodných reťazcoch.
O vínach, strastiach i slastiach ročníka 2023 aj o nárokoch slovenských milovníkov vína hovoríme s Pavlom Michálekom, ktorý dorába víno v podvihorlatskej obci Orechová.
Odkedy ľudia pijú víno, hľadajú k nemu vhodného partnera. Pri stretnutí s moldavským vínom sú na stole vlašské orechy. Koho ešte Moldavci považujú za prirodzeného partnera vín?
Slovensko je druhou krajinou na svete, kde po Francúzsku zvládli výrobu šampanského. To víno šumí ako more, ktoré sa kedysi prevaľovalo nielen nad Champagne.
Rok 2023 je plný pozitívnych aj negatívnych emócii, prehier aj víťazstiev. Vinohradníci a vinári balansujú na hrane udržateľnosti, lebo ľudia očividne prehodnocujú spotrebu vína.
Po 20 rokoch premýšľame, aký zmysel malo všetko naše snaženie, pretože v priebehu desaťročia by sa žiadalo prebudovať vinohrady, ale na modernizáciu si nie a nie zarobiť, tvrdí Kamil Boroš, vinár z Jasovej.
Slovenské vinohrady čelia novej situácii.
Rodina Zeliskovcov sa stala známou na sociálnych sieťach: mama Ria - Vinárova žena - ukazuje, ako vyzerá práca v rodinnej vinárskej firme a život s deťmi.
Do vinohradov a vinárstiev vstupuje nová generácia. Mladí vinári hľadajú nové štýly výroby vína, novú tvár, nový aromatický a chuťový prejav vína aj novú filozofiu predaja.
Verejnosť bude môcť vína ochutnať v Pezinku 28. a 29. apríla v Krušičovej kúrii.