Wachau v Rakúsku patrí medzi najkrajšie vinohradnícke údolie. Na pohár vína sem chodia aj Slováci. Niektorí tu pracujú, ako napr. budúca vinárska akademička Veronika Henkelová.
Slovenské podnebie je dnes ako stvorené na výrobu kvalitného vína.
Záujem o víno rástol aj napriek pretrvávajúcim obmedzeniam na zastavenie pandémie ochorenia COVID-19, ktoré zasiahli reštaurácie a bary.
Predaj slovenského vína dosahuje pre nové vládne opatrenia v gastro prevádzkach a segmente HORECA historicky najnižšie hodnoty roka 2021.
Hrozno na vinici Solomona Nersezašviliho bolo takmer zrelé, keď koncom augusta udrelo silné krupobitie. Ľadové gule za pol hodiny zničili väčšinu úrody a mesiace tvrdej práce.
Od roku 1989 sa znížila rozloha slovenských vinohradov z 35-tisíc na necelých 8-tisíc hektárov.
Produkcia vína v tomto hospodárskom roku v EÚ podľa odhadov klesne o 13 percent. Slovensko ide spoločne s ostatnými krajinami východnej Európy opačne, očakáva nárast produkcie o 3 percentá.
Víno, či už mu doba žičí, alebo nie, ľudí stále magnetizuje.
Ročník 2021 bude podľa vinárov bohatý na mimoriadne kvalitné vína.
V pláne je aj vznik Vinárskeho fondu.
Na troch medzinárodných súťažiach vín zažiarili slovenské vína.
Štátna veterinárna a potravinová správa vykonala v apríli a máji kontrolu v zmysle zákona o vinohradníctve a vinárstve.
Turistické prehliadky zamerané na gastronómiu, architektúru, históriu, ale aj ochutnávky slovenských vín, aj to prináša projekt Račanskej lokálky.
Škody, ktoré tento mesiac napáchali mrazy vo francúzskych viniciach, by mohli znížiť produkciu vína v krajine takmer o tretinu v porovnaní s minulými rokmi.
Od vypuknutia pandémie bola vyhlásená iba jediná výzva na podporu za účelom zmiernenia negatívneho dopadu na výrobcov z poľnohospodárskeho sektora.
Slovensko sa s ďalšími 12 krajinami pripojilo k výzve Španielska a požiadalo Európsku komisiu o urýchlené riešenie situácie v sektore vína.
Rozloha rodiacich vinohradov na Slovensku v dôsledku lacných dovozov a nedostatočnej podpory štátu každoročne klesá.
Pandémia koronavírusu nivočí vinohradníctvo a vinárstvo ako kedysi choroba fyloxéra.
Výnimočné opatrenia umožnia zvýšiť flexibilitu národných podporných programov spolufinancovaných z únie.
Slovenské víno má naozaj na mále. Jeho zastúpenie na trhu kleslo k hrozivým 30 percentám. Krajina, ktorá bola vo víne sebestačná, sa dusí v záplave dovážaných vín.