Vinohradníci skromne podotýkajú, že režisérom dobrého vína je príroda, kým oni sú iba jej asistentmi. Skromnosť je ozdobou veľkých mužov a žien.
Jedlo zaháňa hlad a víno zasa smäd, ale obe majú ešte jeden tromf, prinášajú do života niečo nové. Jedlo na stolovanie hľadá partnera, tým najlepším je víno.
Všetko už bolo vymyslené. Aj víno. Vzniklo úplne náhodnou fermentáciou sladkých bobúľ hrozna. Každé z ľudských pokolení mu pridalo do vienka niečo nové.
Počasie opäť raz dokázalo, že je nevyspytateľné a že práve ono je osudom vína. Práve sa končiaci vinohradnícky rok 2016 bol mimoriadne dramatický, ale napokon sa neskončí najhoršie.
Pálava alebo Pavlovské vrchy sú prastarým vápencovým pohorím. Pálava sa tiahne na samom juhu Moravy od ohybu Dyje dvadsať kilometrov na juh od Mikulova až k štátnej hranici s Rakúskom.
Expozícia vín v Národnom salóne ukazuje, ako rýchlo sa mení slovenské vinárstvo. Potvrdzuje isté typické črty, napríklad prevahu bielych vín nad červenými.
Slovensko objavilo novú atraktívnu vinársku destináciu. Ešte pred desaťročím nik okrem vinárskych odborníkov nevedel nič o Strekove.
Slovensko objavilo novú atraktívnu vinársku destináciu. Ešte pred desaťročím nik okrem vinárskych odborníkov nevedel nič o Strekove.
Bol krásny jarný deň. Po fádnej zime sa konečne pod Malými Karpatmi všetko zelenalo nádejou nového života. Slnko prebudilo aj vinič.
O tom, ako reagovať na extrémne prejavy počasia, hovoria prírodovedci z Katedry fyzickej geografie a geoekológie PRiF UK – geografi Igor Matečný a Norbert Polčák, ktorý je meteorológom SHMÚ.
Ani najlepší vinári nemajú univerzálne platný recept na špičkové víno. "Každý rok prinesie hrozno s originálnou DNA, ktorú stvorilo počasie.
Vinárske Slovensko rýchle napreduje. Objavujú sa nové a nové talenty dozrievajúce v tvorcov krásnych vín. Spomedzi nich vyčnieva tandem Jozef Teplan a Tomáš Strelinger z Úľan nad Žitavou.
Ľadové víno je zriedkavosť, ak sa ho podarí v jednom roku dorobiť dva razy, ide o zázrak prírody, najväčší dar, akého sa vinár môže dočkať.
Slovenským vinárom sa tohto roku darí tak ako ešte nikdy v novodobej histórii.
Slovenskí vinári zbierali ceny na 9. ročníku medzinárodnej súťaže vín Terravino v Izraeli
Čo národ, to iná obyčaj. Francúzi čakajú na mladé víno v podobe božolé, Slováci a Moravania už od konca leta ochutnávajú burčiak.
Nádherná zmes letných vôní sa vznášala predošlý víkend nad malou juhoslovenskou obcou Strekov.