Víno má pokrm harmonicky dopĺňať, zvýrazniť chute, no nie ich prevyšovať. Viete si ho vybrať?
Víno, ktoré obveseľuje srdce človeka. Stojí za ním malé galantské vinohradníctvo a vinárstvo Promitor Vinorum, ktoré zachránili na zánik odsúdené bývalé družstevné vinice lemujúce potok Šárd.
Slovensko čelí záplave ponuky vín z celého sveta. Najlepšou zbraňou, ktorú proti zvodu mokov zo zvučných vinárskych krajín vedia vinári vytiahnuť, sú slovenské novošľachtence.
Víno s energiou vesmíru a matky Zeme, ktorá je jeho súčasťou. Také víno dorábajú David a Darinka Papillonovci. V Devičom založil francúzsko-slovenský pár biodynamické vinárstvo.
Päť vín v Národnom salóne vín, to je vizitka jedného z najmladších slovenských vinárstiev Vinum Nobile Winery. Nájdeme medzi nimi veľmi žiadanú Pálavu.
Boli časy, keď sa Slováci stretli so someliérom len v románoch a filmoch. Teraz ich nájdeme v dobrých reštauráciách, vo vínotékach a dokonca aj v obchodných reťazcoch.
O vínach, strastiach i slastiach ročníka 2023 aj o nárokoch slovenských milovníkov vína hovoríme s Pavlom Michálekom, ktorý dorába víno v podvihorlatskej obci Orechová.
Odkedy ľudia pijú víno, hľadajú k nemu vhodného partnera. Pri stretnutí s moldavským vínom sú na stole vlašské orechy. Koho ešte Moldavci považujú za prirodzeného partnera vín?
Slovensko je druhou krajinou na svete, kde po Francúzsku zvládli výrobu šampanského. To víno šumí ako more, ktoré sa kedysi prevaľovalo nielen nad Champagne.
Rok 2023 je plný pozitívnych aj negatívnych emócii, prehier aj víťazstiev. Vinohradníci a vinári balansujú na hrane udržateľnosti, lebo ľudia očividne prehodnocujú spotrebu vína.
IGOR DANIŠ: Švejkov slávny výrok „vláda, ktorá zdraží pivo, padne“ pozná azda každý. Najmä komunisti v bývalom režime ho brali veľmi vážne a na cenu piva si dávali sakramentský pozor.
Štátu by to mohlo priniesť 37 miliónov eur ročne.
Po 20 rokoch premýšľame, aký zmysel malo všetko naše snaženie, pretože v priebehu desaťročia by sa žiadalo prebudovať vinohrady, ale na modernizáciu si nie a nie zarobiť, tvrdí Kamil Boroš, vinár z Jasovej.
Slovenské vinohrady čelia novej situácii.
Požiadavkám nevyhovelo tento rok pri kontrolách zahraničných vín 25 % vzoriek, najviac nedostatkov sa zistilo v reťazcoch.
Víno uniklo z liehovaru, kde praskli dva tanky s vínom.
Denne čelíme slovu bio. Kde sa končí marketing a kde sa začína poctivá výroba biopotravín a bionápojov rešpektujúca prirodzené procesy odohrávajúce sa v prírode?
Poznáme definitívnu podobu sto najlepších slovenských vín.
V slávnych francúzskych vinohradoch rodí vinič bežne aj v polstoročných výsadbách.
Monografia Martina Kellenbergera je vskutku rozsiahla: má 392 strán a obsahuje vyše 450 reprodukcií, plus fotografie a plagáty k výstavám. Vydarila sa?