Nový výskum vedcov by mohol dať úplne nový význam termínu "pivný pupok". A pivo by sa tak mohlo zaradiť spolu s červeným vínom medzi neresti s prínosom pre zdravie.
Vzťah Západoeurópanov nielen k slovenským, ale vôbec vínam zo strednej a východnej Európy sa za posledné obdobie významne zmenil.
Na medzinárodnej súťaži vín v Štrasburgu hodnotili desať prevažne odrodových vín.
Slovenské podnebie je dnes ako stvorené na výrobu kvalitného vína.
Hľadanie odpovede na otázku, či lahodný alkoholický nápoj patrí do zdravého stravovanie žien zamestnáva vedcov už desaťročia. V súčasnosti prichádzajú s prekvapivými zisteniami, ktoré môžu niekoho potešiť a iných zase zarmútiť.
Prvý máj v Topoľčiankach osviežuje aj na Slovensku ojedinelá vinárska súťaž Vienále.
Fľaše vína je optimálne skladovať v pivnici, kde je väčšinou stabilná teplota, ale nie je to nevyhnutné. Dlhé roky ho možno mať bez ujmy aj v bežnej izbe či komore.
Ku chladnému počasiu patrí varené víno. Klasické koreniny, ktoré sa u nás doň dávajú, sú škorica a klinčeky, pripadne sa doň nakrájajú citrusy.
Elita Judského kráľovstva pred 2600 rokmi popíjala víno ochutené vanilkou, vtedy aj dnes vzácnym korením, ktoré sa muselo dovážať zďaleka.
Dovedna 477 vín sa snažilo získať titul šampióna na mimoriadne prestížnych Pezinských vínnych trhoch (PVT).
Slovensko sa na medzinárodných súťažiach vína stáva rešpektovanou krajinou. V Paríži získala vysoký kredit aj Edita Ďurčová, degustátorka a ambasádorka slovenského vína.
Paríž praje slovenskému vínu a dve dekády po sebe zvyšuje úspechmi na najprestížnejšej svetovej súťaži jeho medzinárodnú kredibilitu.
Zaspávanie sa môže razom zmeniť na nočnú moru. Najmä vo vyššom veku. Niektoré jedlá a nápoje môžu túto situáciu ešte viac skomplikovať.
Muž, oslavujúci 70 rokov plodného života, jemne prepisuje bibliu a vraví, že na počiatku boli svetlo, žiara, teplo, ktoré ľuďom prinieslo skrotenie ohňa.
Vo vyspelých vinárskych lokalitách v zahraničí tvoria príjmy z návštev vinárstiev, ochutnávok, nákupov vín návštevníkmi v priemere až 20 % z celkových výnosov vinárov.
Záujem o víno rástol aj napriek pretrvávajúcim obmedzeniam na zastavenie pandémie ochorenia COVID-19, ktoré zasiahli reštaurácie a bary.
Paríž a Viedeň, mestá, kde sa krvou a vínom písali dejiny ľudstva. V týchto dvoch vínnych metropolách Chateau Topoľčianky urobilo vynikajúce meno Slovensku.
Jeden z neopakovateľných príbehov sa už po celé generácie odohráva v Hronskej pahorkatine, ktorou sa prediera potok Paríž. S Parížom má spoločné skvelé víno.
Nič lepšie nevyjadruje podstatu nášho zmýšľania a esenciu bytia ako víno, ktoré pijeme. Variabilitu DNA nášho vína prezrádza najnovšia ponuka Vitis Galéria.
Cabernet Sauvignon Rosé zo Slovenských Viníc. sa stal šampiónom na tohtoročnej tokijskej súťaži vín. Obstálo v konkurencii 4000 vín z celého sveta.