Denne čelíme slovu bio. Kde sa končí marketing a kde sa začína poctivá výroba biopotravín a bionápojov rešpektujúca prirodzené procesy odohrávajúce sa v prírode?
"Jediné čo nákupcov vína zaujímalo, bola cena. Nie to, aké je, či chutí, z čoho je vyrobené, ale cena a ešte raz cena,“ spomína si Šimák na rokovania s reťazcami.
V smere na Vinohrady horí porast a časť vinohradov veľkosti približne piatich hektárov.
Vinohrady na terasách sú ozdobou krajiny. Priam skvostné sú v Selešťanoch v Modrokamenskom vinohradníckom rajóne. Vinohradníci terasy milujú aj preklínajú.
Od roku 1989 sa znížila rozloha slovenských vinohradov z 35-tisíc na necelých 8-tisíc hektárov.
Štát? Necháva veci napospas osudu, a tak ide odbor študovať iba hŕstka mladých, ktorá je presvedčená, že do konca života bude pracovať vo vinohrade a v pivnici, hovorí farmár Drobný.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Dnes sa už páliť nesmie. Ani veľmi labzovať po vonku. Skoro by som to až tomu vonku priala. Nech je to tam bez nás!
Slovenské vinohradníctvo a vinárstvo sa ocitli na pokraji života a smrti.
JOZEF SEDLÁK: Dorábanie vína na Slovensku dospelo k hranici, ktorá ponúka len dve možnosti: Buď návrat medzi uzdravených, alebo pád na samé dno.
Len tri z desiatich fliaš vína, ktoré vypijú slovenskí spotrebitelia, dorobili slovenskí vinohradníci a vinári.
Cech vinárov a vinohradníkov Slovenska preto vyzval ľudí, aby v najbližších týždňoch uprednostili nákup slovenských domácich vín, pred tými z cudziny.
Vinári s bohatými skúsenosťami tvrdia, že kaly sú matkou vína. Princíp "nevytrhávaj predčasne víno z matkinho lona" vyznáva aj Juraj Cenký, mladý Devínčan.
Slovenské víno sa môže zapojiť do revolúcie ružových vín vlastným štýlom a nadhľadom, tvrdí rešpektovaná znalkyňa Elisabeth Gabay, Master of Wine.
Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. To isté platí aj o agrochémii. Napríklad postreky chrániace vinič pred chorobami majú aj pozitívne, ale aj negatívne účinky.
ŽSR chcú tak na tomto mieste zvýšiť kultúru cestovania z pohľadu užívania budovy a aj nástupíšť.
Jeho totožnosť zatiaľ nie je známa.
Po bratislavských vínnych pivniciach je názov zážitkového projektu, ktorý pripravuje Občianske združenie Slovenské vínne cesty.
Hoci sa turistická sezóna v našich zemepisných šírkach chýli ku koncu, v Dolnom Rakúsku začína piate ročné obdobie - vinárska jeseň.
Plocha vinohradov na Slovensku povážlivo klesá. Každá nová vinica je nádejou, že sa podarí zastaviť dlhoročné krvácanie. Na juhovýchod od Radošiny, vysádza vinič Vladislav Chablijev.
Aby sa ušetrilo pri výstavbe diaľničného obchvatu Bratislavy, časť cesty sa za mestskou časťou Rača postaví cez vinohrady.