Cigarety, alkohol, ale aj kofeínové nápoje sa podpisujú pod estetický problém, ktorý trápi nežnejšiu polovičku ľudstva. Pomoc netreba v tomto prípade hľadať ihneď u plastického chirurga.
Pokojne nahradí akýkoľvek multivitamín, ktorý si kúpite v obchode. Naši starí a prastarí rodičia jedli hlavne zemiaky a dožili sa veku, o ktorom sa nám často len sníva.
Imunitný systém dostáva v sychravých dňoch poriadne zabrať. Aby obrana organizmu fungovala, potrebujeme konzumovať potraviny so špecifickými vitamínmi a minerálnymi látkami.
Začala sa sezóna maslovej tekvice a s ňou aj dobrá správa pre všetkých, ktorí sa snažia aj v chladných mesiacoch zhodiť nadbytočné kilogramy tuku.
U dospelého človeka s normálnou stravou je potrebných viac ako 100 miligramov céčka denne.
Chladné mesiace roka majú na starostlivosť o našu pokožku iné nároky ako v lete. Pleť ohrozuje mráz, vietor a vlhkosť. Vplyvom toho sa stáva viac suchou, povädnutou a staršou.
Kel je jedným z najbohatších zdrojov živín medzi potravinami z rastlinnej ríše, obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Pritom sa mu v strave prakticky vyhýbame.
Banány sú bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Napadlo vás niekedy, čo sa stane s vašim telom, keď začnete jesť jeden banán každý deň?
Jablká pomáhajú pri chudnutí, pretože majú nízke množstvo energie. Okrem toho, v nich obsiahnuté prírodné cukry udržujú pod kontrolou toho túžbu po sladkostiach.
Každý o nich hovorí, ale málokto skutočne vie, aké pozitívne účinky majú na ľudský organizmus. Antioxidanty sú vskutku všade okolo nás.
Unavenej pokožke môžeme dať vďaka šikovným domácim trikom definitívne zbohom. Vystačiť si môžeme dokonca so surovinami, ktoré máme v chladničke alebo v komore.
Dokonalá koruna krásy si nežiada len starostlivosť zvonku, ale aj zvnútra. Na rade sú preto rôzne jedlá, ktoré obsahujú široké spektrum dôležitých živín.
Zaujímavé je, že vynechať netreba v lete vitamín D, hoci sa nám v tele tvorí vďaka slnku. Starší ľudia ho majú omnoho menej ako mladšie ročníky, a to po celý rok.
Jej pestovanie nie je zložité, stačí trochu pôdy a semená. Z vlastnej záhradky je určite zdravšia a chutnejšia než z obchodu.
Toto cenné ovocie sa už pestuje aj v Európe. Keď naň natrafíte, určite ho ochutnajte. Môžete si ho aj vypestovať.
Rôzne druhy exotického ovocia sa už stali bežnou súčasťou nášho jedálnička. Pri tomto ovocí si však treba dávať na jednu vec pozor.
S príchodom teplých jarných dní sa mení aj naša starostlivosť o pleť. Ťažké, hutné krémy je v tomto období vhodné vymeniť za ľahké, výživné emulzie, ktoré dodajú pokožke potrebné živiny.
Potreba vitamínu C sa líši podľa veku. Ženy nad 50 rokov potrebujú 75 mg tejto živiny každý deň, muži až 90 mg. Ide o spodnú hranicu príjmu tejto kyseliny, pričom dávka môže byť až na úrovni 2000 mg.
Cibuľa je nielen kráľovnou kuchyne, pretože je základom mnohých pokrmov. Je aj liečebným prostriedkom s mnohými blahodarnými účinkami. Skúste si ju dopriať denne nalačno!
Ak v chladničke leží nepovšimnute niekoľko dní, zbystrite pozornosť. Zdravotné benefity kyslého ovocia s jemne sladkou chuťou siahajú ďaleko.