Kým v čase pandémie pre zatvorené obchody, reštaurácie či kiná úspory rapídne narástli, teraz sa situácia otočila.
V situácii aká nastala teraz, je vhodné diverzifikovať riziko, že prerobíte na vkladoch a hľadať viacero investičných príležitostí.
Analytička odhaduje, že počas obdobia lockdownu držali Slováci na bežných účtoch približne pol miliardy eur takpovediac navyše.
Vklady v bankách sú stále trendy, postupne sa však u ľudí zvyšuje záujem aj o investície.
ĽUBOŠ PAVELKA: Skutočné mínusové úroky z vkladov v bankách v praxi znamenajú, že čím má klient peniaze dlhšie na účte, tým ich má stále menej a menej, ako ich do banky vložil.
ĽUBOŠ PAVELKA: Podľa sedliackeho rozumu v biznise by malo byť logické, že materská spoločnosť automaticky ručí za záväzky svojej dcéry, ak by sa dostala do finančných problémov.
Úspory nad stotisíc eur má v najväčších domácich bankách každý desiaty klient. Prípadné záporné úroky môžu ľuďom okresať usporené finančné zdroje.
Úroky na bežných účtoch sú tesne nad nulou a banky za rôzne úkony inkasujú čoraz vyššie poplatky. Zdá sa však, že nemusí zostať len pri tom.
Rok 2017 bol vo finančnom meradle výnimočným rokom. Napriek rastúcemu politickému napätiu to bol vhodný rok pre investorov a sporiteľov, keď na celom svete vrcholilo ekonomické oživenie a finančným trhom sa darilo, najmä tým akciovým.
Slováci si sporia viac ako Česi či Maďari.
Domácnosti spomalili ukladanie prostriedkov na vkladové účty, rast úverov, ktoré si berú, pritom zostal dynamický.
Slováci často vyhľadávajú bezpečné bankové produkty, ktoré sú chránené systémom ochrany vkladov.
Slováci majú stále pomerne zlý prístup k vedeniu osobných financií.
Zatiaľ čo stav úverov sa ku koncu júna medziročne zvýšil o 11 %, tak stav vkladov za rovnaké obdobie vzrástol len o 2,9 %.
Uloženie peňazí v slovenských bankách vo väčšine prípadov už dlhé roky nezabezpečuje zhodnocovanie peňazí aspoň o infláciu.
V porovnaní so susednými krajinami patria úspory slovenských obyvateľov k tým nižším.