Vlci, medvede a orly sa podľa odborníkov pomaly vracajú do Európy, kde boli predtým bežnými druhmi, ale kvôli ľudskej činnosti sa ocitli v ohrození.
Príbeh o tom, ako sa z vlkov stali dnešné psy domáce, dostal nový rozmer - výskum naznačuje, že naši chlpatí spoločníci nevznikli iba z jednej populácie divokých predkov, ale z dvoch.
Vydávame sa do slovenského pralesa Udava, no ani nestihneme doň vojsť a kúsok za Osadným na obyčajnej ceste v hlbokom snehu nájdeme stopu - vlka!
Mäsožravý tyranosaurus zrejme nebolo osamelý lovec, ako sa dlho predpokladalo, ale skôr spoločenský tvor, ako napríklad vlci.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský žiada Ministra životného prostredia SR Jána Budaja, aby vyhlášku, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny do odstránenia zásadných rozporov pozastavil.
Prípady, keď sa zoologické záhrady pokúšali o nevydarené náhrady za divoké zvieratá, nie sú ojedinelé.
Pes sprevádza človeka ako domáce zviera zrejme už 23 000 rokov a ako prvé pravdepodobne vlka domestikovali praveké kmene na Sibíri počas poslednej doby ľadovej.
Na stole je však stále obrovské množstvo pripomienok.
Vlk je pekný, patrí do prírody. Chovateľom oviec neprekáža vlk. Prekážajú im škody, ktoré vlk pácha na ich stádach, vraví ovčiar Anton Kozák z Oravskej Polhory.
Rezort tvrdí, že pri určení kvóty na lov vlka postupoval v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi SR.
Povolenie na odstrel vlkov, ktorý udelil minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) bude riešiť Európska komisia.
Rezort životného prostredia radí chovateľom namiesto odstrelu vlkov, zaobstarať si strážne psy. Celkovo by malo ísť o 12 tisíc psov – na každých 150 zvierat jeden.
Tak ako to bude? Má byť vlk chránené zviera, alebo sa premnožil a treba ho strieľať.
Jeho usmrtenie by tak bolo trestným činom. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj.
„Populácia vlka je stabilná a narastá, nie je ohrozená. Ohrozené sú ovce,“ povedal minister pôdohospodárstva Ján Mičovský.
Ministerstvo pôdohospodárstva zvažuje stanovanie nulovej kvóty lovu vlka dravého pre poľovnú sezónu 2020/21.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Morské oko leží v prírodnej rezervácii Vihorlat v najvyššom stupni ochrany. Vzácnosť tohto sopečného útvaru ocenilo aj UNESCO. Tomu však, zdá sa, odzvonilo.
Klenot Vihorlatu – Morské oko je vraj ohrozené. Ochranári tvrdia, že sa tam má stavať a poľovať. Ministerstvo to odmieta.
Prítomnosť vlka priamo v tatranskom Hornom Smokovci, ktorý počas bieleho dňa zaútočil na jelenča, je podľa odborníkov nezvyčajná.
Kamera Tatranských elektrických železníc v Hornom Smokovci zaznamenala drámu. V hlavných úlohách: vlk, jelenča a stroj.