V kuchyni ho má každý, polievke dodáva tú správnu chuť i vôňu a ešte je aj super zdravý!
Zopár debničiek zemiakov z vlastnej produkcie ako pohotovostná rezerva nikdy nezaškodí.
Nemá takú bohatú minulosť ako iné liečivé rastliny, ale má mnoho priaznivých účinkov na naše zdravie.
Túto listovú zeleninu môžeme pestovať už počas zimy a skorej jari. Úrodou nás obdarí expresne rýchlo.
V kuchyni má široké uplatnenie, je však známy nielen ako korenina, ale aj ako liečivá bylina. Používa sa čerstvý aj sušený.
Pestuje sa ako okrasná trvalka, no je aj významnou liečivou rastlinou. Pomáha koži, srdcu i prieduškám, teraz na jeseň sa zbierajú jej liečivé korene.
V kuchyni patrí k mimoriadne výrazným ingredienciám. Je aromatický, má nezameniteľnú chuť i vôňu. Nie každému to vyhovuje, ale aj tak má stabilné miesto v našej kuchyni.
Od júna do septembra zbierame vňať liečivej rastliny, ktorá upokojuje a uľavuje od ženských bolestí. Dá sa z nej pripraviť účinný čaj aj tinktúra.
Remuláda pochádza z francúzskej kuchyne a označuje majonézu so sardelami, snakladanou zeleninou, bylinkami a kaparami.
Tiež si bez neho neviete predstaviť varenú hovädzinu, nakrájanú cviklu alebo obľúbenú šunkovú rolku so šľahačkou? Chren si ľahko môžete dopestovať sami, a to dokonca aj na balkóne.
Na štedrovečernom stole je symbolom zdravia. Cesnak sa však svojimi účinkami stará okrem nášho fyzického blaha aj o prosperovanie záhrady. Pestovanie je pritom úplne jednoduché, keď ovládate zopár elementárnych zásad.
Vyzerá ako väčší petržlen, ale nie je to petržlen. Nemá však k nemu ďaleko. Paštrnák, lebo o ňom je reč, je krížencom petržlenu a mrkvy.
Prospeje deťom, mužom, ale pre ženy je nenahraditeľná. Zeleninu, ktorú poznáme väčšinou len z polievky, by sme sa nemuseli báť konzumovať denne.
Robíme to automaticky. Vňať mrkvy zakrútime, odtrhneme a vyhodíme. Ďalej sa nad tým nezamýšľame, veď to je predsa nepoužiteľná časť tejto cennej zeleniny. Naozaj?