Na Slovensku je ešte stále 450 obcí bez vodovodu a sú závislé na vode zo studní. Hrozí, že sa za ňu bude platiť?
Slovenským domácnostiam sa cena vodného a stočného v roku 2021 medziročne zvýši priemerne o 3,2 %, čo predstavuje medziročný nárast mesačných nákladov pre bežnú domácnosť o približne 55 eurocentov mesačne.
Dôvodom zvyšovania cien energií je vývoj na burzách. "Ceny na trhoch sa jednoducho zbláznili," komentoval situáciu šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek.
ĽUBOŠ PAVELKA: Dodávateľov elektriny alebo plynu si môžeme vybrať podľa toho, ako sa nám ich ponuka, najmä z pohľadu ceny či doplnkových služieb, pozdáva.
Niektorým domácnostiam zdražie od budúceho roka voda, iní ušetria. Dôvodom sú miliónové investície vodárenských spoločností.
Predseda regulačného úradu hovorí o tom, že plynu je v Európe prebytok a trhové ceny klesli. Za stočné sa bude platiť viac kvôli investíciám do kanalizácií, ktoré sú nevyužívané.
Mnohí Íri sú vo vare. Odmietajú platiť za vodu. Domácnosti ju mali doteraz zadarmo. Hnev nezmenšilo ani rozhodnutie vlády znížiť sadzby poplatkov.
Pri cenách vody pocítia ľudia v jednotlivých regiónoch od januára výrazne odlišný vývoj.
Rodinám sa z energií od januára najviac zmení cena elektriny, ktorá v priemere poklesne o sedem percent.
Domácnosti sa nemusia báť rastu cien energií. Cena elektriny sa zníži výrazne (o 7%), plyn symbolicky (o 0,23 %), teplo nezdražie, vodné a stočné stúpne o 1,2 %.