SILVIA RUPPELDTOVÁ: „Trvalá sloboda“ sa zmenila na hladomor.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: V istom slovom zmysle sa Afganistan nachádza v permanentnej občianskej vojne.
Zostať vo vlasti môže pre nich a pre ich rodiny znamenať smrť. Tisíce Afgancov roky pomáhali zahraničným jednotkám v boji s Talibanom.
PAVEL P. KOPECKÝ: Afganské odchádzanie dnes úradne leží na stole ako vybavené a znamená ďalšiu nevynútenú prehru Západu.
Takmer po 20 rokoch odchádzajú zahraničné jednotky z Afganistanu. Aká budúcnosť teraz čaká krajinu?
ANDREJ MATIŠÁK: Odchod zahraničných vojsk z Afganistanu už predznamená novú kapitolu dejín. Vojnu v krajine USA a NATO prehrali.
Vojna v Afganistane trvá takmer dvadsať rokov. Blíži sa jej koniec? A ak áno, čo to bude znamenať pre ázijskú krajinu, v ktorej pôsobia aj slovenskí vojaci?
Amerických vojakov v Afganistane ubudne. Zároveň krajina netrpezlivo čaká na začatie mierových rozhovorov vlády s predstaviteľmi teroristického hnutia Taliban.
Ruská tajná služba vraj kontaktovala talibanské skupiny v Afganistane, aby útočili na zahraničné jednotky. V krajine pôsobia aj Slováci.
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočila na Medzinárodný trestný súd (ICC). Na jeho predstaviteľov uvalí ekonomické a cestovné sankcie.
Je to nádej na skutočný mier? Alebo len na uzavretie jednej krvavej kapitoly dejín Afganistanu a otvorenie ďalšej?
VÁCLAV ŽÁK: Názor spoza českých hraníc na margo diskusie o vojenskej účasti v Afganistane.
Je to už najdlhšia vojna v histórii USA. Smrť troch českých vojakov v Afganistane cez víkend je tragická pripomienka, že konflikt v ázijskej krajine sa nekončí.