IRIS KOPCSAYOVÁ: Voľby obnažili, že na Slovensku sú dva svety, dalo by sa povedať dve Slovenská: konzervatívne a to progresívne.
Poslankyňu PS Luciu Plavákovú mrzí, že sú vo vzduchu takéto témy, ktoré nikomu nepomôžu, no mnohým ľudom môžu ublížiť.
JOZEF LENČ: Dožívajúca vládna „koalícia“ mala možnosť ukončiť éru rozkladu dôvery v demokraciu. Namiesto toho si pod vplyvom konšpiračných teórií Igora Matoviča vybrala ústavnú ochranu mečiarizmu.
Čo majú spoločné Igor Matovič, Vladimír Mečiar a Viktor Orbán?
IGOR DANIŠ: PS pravdepodobne nerástlo v poslednom čase iba na úkor SaS, ale možno sa stáva alternatívou aj pre centristických voličov doteraz sa prikláňajúcich k Hlasu.
IGOR DANIŠ: K demokracii patrí aj premyslená regionálna politika s koordináciou cieľov vlády, krajov, miest a obcí. To však naše strany a politikov príliš nezaujíma.
DAMAS GRUSKA: Na jeseň nás čakajú komunálne voľby. Jednokolová priama voľba ľahko môže viesť k tomu, že zvíťazí kandidát absolútne neprijateľný pre väčšinu elektorátu.
PETER WEISS: Na začiatku roka zazneli apely na ľudskosť, svedomie, úctu, súdržnosť, odmietanie nenávisti a spájanie síl. A opäť sme sa dozvedeli, že máme najlepšiu možnú vládu.
Zámerom je, aby si občania mohli zvoliť poslancov, ktorých poznajú.
MICHAL KALIŇÁK: Jeden volebný obvod pre celé Slovensko nám škodí. Ak si priznáme fakt, že potrebujeme zásadné spoločenské a politické zmeny, súčasný model musíme nahradiť lepším.
IGOR DANIŠ: Ak v USA nezmenia zastaraný volebný systém, útoky na nedokonalé voľby budú pokračovať. Túžba uchopiť moc posvätená aj tou najbizarnejšou cestou sa stáva čoraz lákavejšou.
MARTIN MAKARA: Pokiaľ sa v politike nechceme donekonečna spoliehať na tzv. slušných boháčov, mali by sme od novej vlády vyžadovať reformu volebného systému a pravidiel hry.
JOZEF LENČ: Zastupiteľská demokracia je založená na politických stranách, a čím viac chceme demokratický princíp aplikovať, tým dôležitejšie sú politické strany.
Nový volebný systém navrhovaný prezidentom by mohol dramaticky zredukovať Kiskových politických súperov a posilniť väčšie strany.
MICHAL KALIŇÁK: Anonymita, minimálna zodpovednosť, pocit úteku z regiónov a dominantný hlas straníckej centrálny. Presne tak môžeme hodnotiť náš volebný systém.
Demokracia žije z neistoty a ak by sa jej vzdala, prestala by existovať. Keď sa z politickej ponuky istôt stane istota vládnutia, duch demokracie sa vytráca.
Volebný systém sa nezmení a nezmení sa ani referendové kvórum. Parlament totiž odmietol návrh ústavného zákona nezaradených poslancov.