V eurovoľbách je hlas ľudu o niečo silnejší. Obháji PS triumf spred piatich rokov alebo zavŕši Smer do tretice mobilizáciu voličov?
Upozornila, že Slovensko potrebuje inteligentných ľudí, ktorí sa politike rozumejú.
Voliť cez poštu sa tento rok rozhodlo vyše 55-tisíc Slovákov žijúcich v zahraničí.
ALENA KREMPASKÁ: Ustálila sa u nás obyčaj: navzájom si nadávať za politické názory. Namiesto vynucovania si reálnych výsledkov od politikov brýzgame na voličov opačného tábora.
Záujemcovia o takúto formu hlasovania môžu podať žiadosť do 10. januára 2020.
Dôveruje mu len 33,4 percenta Rusov.
Hillary Clintonová si upevnila pozíciu u mladých voličov, ktorí boli ešte pred mesiacom v podpore oboch prezidentských kandidátov viac rozdelení.
Politici o nich s obľubou hovoria, že sú budúcnosťou. O nej však väčšinou vo voľbách rozhodujú ich rodičia a starí rodičia.
RADOSLAV KOVÁCS: Bez irónie sa naozaj teším, že v Bratislave je tak veľa antifašistiek a antifašistov, ktorí dali hneď po voľbách najavo, kde stoja a čo si myslia.
IRENA BIHARIOVÁ: Odvtedy, čo „Vodca“ prekročil prah parlamentu, zaplavilo slovenské internety nespočetné množstvo teórií o príčinách a vinníkoch.
JÚLIUS GEMBICKÝ: Štvorkoaličná vláda „národnej zodpovednosti“ alebo „historického kompromisu“ pod vedením Smeru sa postupne usádza v kreslách moci.
O siedmej ráno v krajskom meste Trnava otvorili 56 volebných miestností. Trnavčania si v sobotu vyberú svojich zástupcov do parlamentu.
PETER JAVŮREK: Na konci kampane politici z prieskumov vyčítali, že nevyhnutné napokon nemusí byť, a tak začali burcovať svojich voličov. Kto sú však ich voliči?
Obvykle iba raz za štyri roky. Tak výnimočne, ako sa opakuje 29. február, môžu slovenskí voliči účasťou v parlamentných voľbách ovplyvniť vývoj v štáte.
Viac ako milión ľudí zatiaľ nevie, akú stranu si v marcových parlamentných voľbách vyberie a či vôbec bude voliť.
JURAJ MARUŠIAK: Prezident Kiska netradične mobilizuje voličov. Zaplatil komerčnej reklamnej agentúry, aby vytvorila web Verejná objednávka s témami volebnej kampane.
Marcové parlamentné voľby vnímajú s optimizmom a nádejou najčastejšie voliči vládnej strany Smer. Vyplýva to z prieskumu Agentúry MVK.
Až pätina hlasov strán, ktoré sa nakoniec nedostanú do parlamentu, môže prepadnúť v marcových voľbách. Viacero politických subjektov nezískalo v prieskumoch potrebných 5% hlasov.
MARIÁN REPA: V povolebnej matematike hrá vždy veľmi dôležitú úlohu počet tzv. prepadnutých hlasov, z ktorých najviac profituje najsilnejší politický subjekt.
Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK hovorí, že do volieb môže ešte dôjsť k veľkým pohybom v popularite strán, pretože je veľké percento ľudí, ktorí nevedia, koho budú voliť.