Slovensko doteraz výdavkové limity nedodržiavalo, hoci sa k nim prihlásilo aj v Pláne obnovy a odolnosti.
Minister zopakoval svoj názor, že výdavkové limity boli doteraz v slovenskej legislatíve upravené zle a ich dôsledkom by mohlo byť "zadusenie" ekonomiky.
Stále nie je jasné, čo sa stane s výdavkovými limitmi. Vláda pripravuje ich úpravu, no podľa expertov hrozí, že riešenie, ktoré ministerstvo chystá, môže byť protiústavné.
Minister financií Ladislav Kamenický hovorí, že vláda pracuje na úprave limitov.
Limit výdavkov je bič na vládu, ktorý má krotiť ministrov v bezbrehom míňaní verejných peňazí.
Rozpočtová rada sa domnieva, že bez dodatočných opatrení by deficit verejných financií mohol byť v tomto roku niečo cez 6 % HDP.
ANETTA ČAPLÁNOVÁ: Politické strany sa snažia pred voľbami prijímať také opatrenia, ktoré im pomôžu získať hlasy voličov a zvýšia pravdepodobnosť ich znovuzvolenia. Neskôr sa to však všetkým vráti ako bumerang.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Podmienkou získania peňazí z Plánu obnovy je zavedenie tzv. výdavkových limitov. Vládni politici však začali špekulovať. Akoby nechápali, že ak to nesplníme, peniaze od EÚ nedostaneme.
Pokiaľ Slovensko nezapracuje výdavkové limity do návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, môže čakať tak finančné, ako aj reputačné následky.
Výdavkové limity boli zahrnuté v prvej časti, z ktorej už peniaze prichádzajú na Slovensko, no v praxi nefungujú.
Obdobie nevídaného míňania je na konci. Treba začať šetriť. Hľadajú sa úspory za miliardu eur.
ANETTA ČAPLÁNOVÁ: Jedným z kľúčových problémov slovenských verejných financií je ich dlhodobá udržateľnosť, ktorá dosiahla najhoršiu úroveň v rámci EÚ.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Nižšie príjmy a vyššie výdavky naznačujú, že zákon o štátnom rozpočte na rok 2022 je neudržateľný. No ktovie, či jastrabi vo vláde už teraz nepresadia zvýšenie výdavkov na obranu nad 2 %.
Minister financií Igor Matovič v utorok písomne požiadal o preloženie materiálu na júnovú schôdzu.
O výdavkových limitoch sa vo verejnej debate diskutuje už vyše desať rokov.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Vládna koalícia schválila návrh štátneho rozpočtu na r. 2022. Ak schváli aj výdavkové limity, rezorty dostanú ďalších 166,66 mil. eur. Prečo by to nemala urobiť? Bez splnenia tohto záväzku Brusel prostriedky neuvoľní.
Touto zmenou chce rezort financií zabezpečiť naplnenie cieľov z programového vyhlásenia vlády.
Ministerstvo financií už pripravuje legislatívu k výdavkovým stropom. Opatrenie by malo byť súčasťou novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.
Ministerstvo financií otvára pri verejných financiách odbornú diskusiu o tzv. výdavkových stropoch. Môžu vytvárať tlak na reálne výdavky.
Hospodárenie verejnej správy bude zrejme v budúcnosti pri prílišnom zadlžovaní obmedzovať nový inštitút výdavkových limitov.