Takmer sedemdesiat percent slovenských domácností využíva na vykurovanie plyn. Nejde len o rodinné, ale aj o bytové domy, prípadne byty, v ktorých majú majitelia umiestnený plynový kotol.
Vysoké životné náklady nútia ľudí na Slovensku prehodnocovať spôsob vykurovania. Okrem záujmu o tepelné čerpadlá a solárne systémy rastie záujem aj o kozuby a kachľové pece.
Začiatkom decembra vláda schválila nariadenie., ktorým zastropovala ceny tepla pre rok 2024 pre vybrané skupiny odberateľov tepla. Koľko bude stáť túto sezónu teplo?
Podľa ministerky Sakovej má Slovensko v oblasti geotermálnej energie veľký potenciál.
Energo-analytik Radovan Potočár v podcaste denníka Pravda vysvetľuje dôvody zmeny v platbách za teplo.
S príchodom jesene a chladnejších dní sa otvára aj otázka kúrenia. Kedy sa začína vykurovacia sezóna na Slovensku a za akých podmienok?
Ak komín skotrolovať nedáte a nezabezpečíte vyčistenie komína v stanovenej lehote, hrozí vám sankcia v blokovom konaní do 100 eur a v priestupkovom konaní do 331 eur.
Lacnejší variant, než je narúbané, pripravené a dovezené drevo, je nachystanie si dreva vlastnými silami.
Prvou skupinou sú chudobnejší obyvatelia vidieka, ktorých je na Slovensku zhruba 15 percent. Majú jeden z najnižších príjmov, teda 690 eur.
Štát ide rozdeliť na obnovu domov pol miliardy eur. Odborník avizuje, že k dotáciám sa dostanú aj tí, ktorí nemajú peniaze na to, aby si štvrtinu nákladov doplácali.
„Tieto údaje naznačujú a potvrdilo sa nám, že sa pokračuje v prechode na modernejšie a ekologickejšie palivá,“ tvrdí špecialista na životné prostredie SHMÚ Roman Mach.
Smog v zime býva výraznejší najmä preto, že ide o vykurovaciu sezónu so zvýšeným prísunom emisií z vykurovania do ovzdušia.
Negatívom pri dreve je to, že ak človek nepozná detaily, tak môže prichádzať o veľa peňazí, tvrdí v rozhovore.
Energie sú drahé, dopyt po krboch a kachľových peciach sa zvyšuje. Zákon však nereaguje na jasné výhody kúrenia drevom.
Výmena veľkého bytu za menší vám môže výrazne pomôcť. Splatíte dlhy a budete mať nižšie náklady na bývanie.
Slovensko sa kedysi zaobišlo bez dovozu zemného plynu. Vykurovalo sa uhlím, drevom a aj svietiplynom, ktorý vyrábali tuzemské plynárne.
Palivové drevo a štiepka sa po stále dražejúcom plyne, okolo dodávok ktorého vládne neistota, stávajú energetickou poistkou číslo jeden.
Bytové domy sú k životnému prostrediu šetrnejšie ako rodinné. A práve na tie sa pri novej výstavbe chcú v Brezne zamerať, tvrdí primátor mesta Tomáš Abel v relácii Pravda o klíme.
Kompletný servis na rok sa taktiež líši medzi spomínanými zdrojmi vykurovania.
Podľa údajov z Enviroportálu ministerstva životného prostredia majú budovy najväčší podiel na spotrebe plynných palív.