BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Robert Fico neštartuje z najpriaznivejšej pozície. Strana európskych socialistov pozastavila Smeru členstvo, Fico sa však tvári, že je hrdý na Smer, ktorý prináša takúto obeť.
ANTON MARCINČIN: Treba sekať, lebo ten kapitalistický raj, ku ktorému smerujeme v dlhodobej perspektíve, sa neuskutoční.
S návrhom vyrovnaného rozpočtu nesúhlasia všetci traja sociálni partneri - teda vláda, zástupcovia zamestnávateľov a zástupcovia zamestnancov.
ALENA KREMPASKÁ: Na takýchto krízových situáciách je fascinujúce, že keď treba, peniaze sa vždy nájdu. ECB ich môže tlačiť, aj Slovensko môže zachraňovať mzdy zamestnancom.
Dosiahnuť vyrovnané saldo verejných financií je za súčasných podmienok podľa analytikov nereálne.
V budúcom roku má v štátnej kase oproti odhadom z júna chýbať až 615 miliónov eur. Bez zvýšenia daní či iného reštrikčného opatrenia sa tento výpadok nedá nahradiť.
Slovensko sa historicky prvého vyrovnaného rozpočtu tento rok nedočká. Výkon slovenskej ekonomiky bude polovičný oproti plánom.
Vrchol ekonomického rastu dosiahla slovenská ekonomika minulý rok. Napriek tomu pracujúci ľudia zažijú v tomto roku rýchlejší rast platov ako vlani.
Cesta Slovenska k historicky prvému vyrovnanému rozpočtu sa môže skomplikovať. Pripúšťa to aj nový guvernér centrálnej banky Peter Kažimí.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Štát sa formálne oddlžuje. Keby sme však do dlhu zahrnuli aj tzv. skrytý dlh v zdravotníctve či školstve, dospeli by sme k inému záveru.
ĽUBOŠ PAVELKA: Rozpočet verejnej správy má v budúcom roku prvýkrát v histórii samostatného Slovenska dosiahnuť nulový deficit.
Slovensko vlani smerovalo k vyrovnanému rozpočtu adekvátnym tempom, preto ho netreba meniť, konštatujú analytici ministerstva financií.
Vláde sa zatiaľ darí priebežne plniť rozpočtový cieľ pre tento rok, podľa ktorého by mal deficit dosiahnuť 0,83 % HDP.
Poslanec za SaS Jozef Mihál vyzval vládu, aby za štyri roky urobila čo najviac pre všetkých občanov krajiny, nielen tých, čo ju volili.