"Sucháre" nemôžu svojvoľne vyrúbať, musia dodržať pravidlá.
Slovensko má šťastie. Ešte stále je krajinou starých stromov. A najmä vďaka pomoci stromov môžu mestá a obce zvládnuť klimatickú krízu. Čo je vlastne strom?
Sprísňujú sa aj podmienky pre výstavbu v národných parkoch.
Obyvatelia sú znepokojení, tému vnímajú citlivo a pýtajú sa, či je ťažba dreva v chránenom území legálna. Vlastníkom lesných pozemkov je Rímskokatolícka cirkev.
Dvestoročné buky a ešte staršie jedle. Niektoré majú obvod, ktorý sotva zmerajú štyria dospelí ľudia, keď sa pochytajú za ruky a kopírujú mohutný kmeň. A rastú do oblakov.
Slovensko stráca svoj pôvab. Prečo? Aby človek získal zelenú energiu. A aby ochránil šoférov pred stromami, čo letia pri ceste šialenou rýchlosťou.
LENKA HORNÁ: Stromy sú naším dedičstvom po predkoch, ktoré si požičiavame od našich detí. Zodpovední sme za ne všetci.
Je úžasné vidieť ľudí, ktorí chránia mestské stromy. No emócie niekedy zahmlievajú fakty. Niektoré stromy treba naozaj vyrúbať.
Štátne lesy plánujú rozsiahle výruby v okolí Bratislavy napríklad v Pečnianskom lese či v ochrannom pásme vodného zdroja Rusovce – Ostrovné lúčky.
Bratislavský ostrov Sihoť sa môže stať majetkom hlavného mesta. Ministerstvo pôdohospodárstva a Lesy SR ponúkli Bratislave zámenu ostrova za iné lesné pozemky.
Zdravé stromy pri zastávke Žilinská v Bratislave pre kolaudáciu električkovej trate nakoniec mesto vyrúbať nemusí.
Štátne lesy plánujú v nasledujúcich rokoch vyrúbať asi polovicu stromov na ostrove Sihoť. Aktivisti hovoria o drancovaní a spúšťajú petíciu. Lesníci to odmietajú.
Aktivisti spustili petíciu za záchranu stromov na električkovej zastávke Žilinská v Bratislave. Zdravé stromy majú padnúť pre administratívne prekážky.
MARTINA PAULÍKOVÁ: Za živé rieky a čistú vodu je nová iniciatíva, ktorá vznikla ako reakcia verejnosti na zhoršujúci sa stav vôd na Slovensku.
Päticu stromov pri zastávke Žilinská v Bratislave budú musieť vyrúbať. Podľa radnice to je podmienkou kolaudácie vlani modernizovanej električkovej trate.
KATARÍNA ŠIMONČIČOVÁ: Výruby stromov sa u nás šíria ako mor. Zákon o ochrane prírody a krajiny pritom definuje, za akých podmienok možno drevinu vyťať.
Oplotia a začnú rúbať alebo chcú stavať. Takto sa správajú noví majitelia v chránených lesoch, kde doteraz bežne chodila na prechádzky verejnosť.
Až dva roky väzenia hrozia v prípade preukázania viny 26-ročnému Miroslavovi z okresu Malacky, ktorého obvinili z prečinu krádeže.
Riaditeľ regionálneho centra ochrany prírody Bratislava Ján Cibuľa informoval, že výrubom stromov na Kolibe môže škoda dosiahnuť státisíce eur.
V Indonézii bude čoskoro vyrúbaný panenský les veľký ako Cyprus, v ktorom sa skrýva niekoľko z posledných voľne žijúcich orangutanov.