Dostanú sa na miesta, kam nemôže žiadna iná technika, sú totiž malé ako vírusy. Zvládnu operáciu oka, vyčistiť vodu a vedci ich pripravujú na liečbu rakoviny.
Zistiť, či sa mačky hrajú, bijú alebo niečo medzi tým, bolo cieľom výskumu slovenskej vedkyne zameraného na spoločenské správanie sa mačiek.
Larvy trilobitov zohrali zásadnú úlohu ako potrava pre niektoré morské živočíchy.
Konzumácia aspoň dvoch porcií tučných rýb týždenne je spojená s nižším rizikom chronického ochorenia obličiek a pomalším poklesom funkcie tohto orgánu.
Dlhovekosť starorímskych stavieb spočíva v špecifickom spôsobe výroby betónu a malty.
Takmer štvrtina mladých mužov vo Francúzsku sa domnieva, že musia byť občas násilní, aby si získali rešpekt. Vyplýva to zo záverov štúdie, ktorá bola vypracovaná pre francúzsku vládu.
Zdravie srdca i mozgu pod kontrolou. Vedci presviedčajú, že pokiaľ sa dokážeme čo už len na jediný mesiac vzdať sladkých jedál a nápojov, môžeme očakávať pozitívne zmeny na našom zdraví.
Geneticky modifikované baktérie by mohli byť použité na liečbu ťažko liečiteľných chorôb.
Volá sa Blastocrithidia nonstop a je to parazit. Pre vedeckú obec je úplne nový a zároveň veľmi unikátny. Prečo je ale jeho objav taký mimoriadny?
Vedci z Filozofickej fakulty univerzity Palackého (FF UP) v Olomouci vyvinuli technológiu, ktorá umožňuje automatické profilovanie osôb.
Skleníkové plyny sú nechceným produktom priemyselnej činnosti a vedú k otepľovaniu planéty. Čo keby sa ale dali efektívne zachytiť a využiť?
Vedci zistili, že mravce dokážu z moču vyčuchať prítomnosť rakovinového ochorenia.
Ľudská túžba podať pomocnú ruku sa vzťahuje aj na zvieratá, a to už od prvých rokov života človeka.
Hoci milovníci hádzania žabiek dávajú prednosť úzkym, plochým kameňom, s ťažšími horninami v tvare zemiakov by dosiahli dramatickejšie výsledky.
Každý niekedy zažil frustráciu, keď sa snažil viesť rozhovor v hlučnej krčme alebo reštaurácii. Vedci teraz preukázali, že podobný scenár poznajú aj delfíny.
Za neodolateľnou chuťou čokolády je spôsob, akým sa rozplýva v ústach a obaľuje jazyk tukom.
Pero, papier, slová s chýbajúcimi písmenami a deväťdesiat dní. Vedci sa nechali počuť, že lúštenie krížoviek dokáže pomôcť ľuďom vo vyššom veku zbystriť mozgové funkcie.
V Pompejach po dvadsiatich rokoch náročnej obnovy pre návštevníkov opäť otvorili dom Vettiovcov.
Rok 2022 bol piatym najteplejším od roku 1880, kedy sa meranie začalo, a uplynulých deväť rokov bolo najteplejších od doby pred priemyselnou revolúciou.
Vedci v Číne použili umelé tkanivo na obnovenie erektilnej funkcie u ošípaných a výsledky označili za sľubný vývoj na liečenie podobných problémov u ľudí.