MIROSLAV TÍŽIK: Zatiaľ čo dovtedy vykonávali veľkú časť posudzovania slovenskí vedci zadarmo alebo len za symbolické odmeny, ukázalo sa, že zahraniční to zadarmo robiť nebudú.
Rezort školstva uvažuje o zmene záverečných prác zavedením alternatívy.
Ministri navrhujú aj zmenu výpočtu príspevku štátu cirkvám, má byť naviazaný na rast minimálnej mzdy.
RÓBERT CHOVANCULIAK: Veľká prívalová vlna študentov VŠ z posledných dvoch dekád študovala často len pre titul a bez ohľadu na uplatniteľnosť na trhu práce.
MIROSLAV TÍŽIK: To, ako sú pedagogické odbory dlhodobo vystavené pozícii žobráka a trpeného člena univerzitného prostredia, je niečo, čo si uvedomuje každý trochu premýšľavejší študent.
Novelou sa upraví prístup k podpore tehotných študentiek a študentov, starajúcich sa o deti do troch rokov.
Lídri súčasnej vládnej koalície svorne skonštatovali, že preberajú krajinu z pohľadu verejných financií v zúfalom stave. Ľudí však zaujíma stav ich peňaženky a rodinného rozpočtu.
Nebezpečné situácie sa na školách vyskytujú čoraz častejšie. Rezorty stihli len spustiť plošný bezpečnostný audit, na základe ktorého chcú spracovať odporúčania
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Nikdy nezabudnem na úprimne udivenú vetu solídnej študentky v rozhovore o radosti zo vzdelávania: A kde je v tom celom biznis?
ERICH PETLÁK: Pri posudzovaní majú hodnotu články publikované v zahraničí, v indexovaných časopisoch. Je tu nepriama úmera: nárast počtu odborníkov, ale klesajúca úroveň vzdelávania.
Výzva je financovaná z Plánu obnovy a odolnosti SR. Školy sa môžu zapojiť do 31. decembra 2024.
IVAN KOTULIAK: Prílišná regulácia môže spomaliť inovácie a rozvoj umelej inteligencie v oblasti vzdelávania.
IGOR DANIŠ: Vedu a výskum nepohnú vpred žiadne veľké reformy ani štedré eurofondy rozplývajúce sa v často zbytočných projektoch. Cestou je zmena prístupu k vzdelaniu.
Rektori majú podľa prezidentky Zuzany Čaputovej nezanedbateľný podiel na tom, "aby mladá generácia vedela a cítila s rovnakou jasnosťou a samozrejmosťou, čo je spravodlivé a čo je správne".
Na akých školách možno v našej krajine študovať? Výber závisí od rôznych okolností, je na vás, či sa rozhodnete napríklad pre denné, alebo externé štúdium.
V ostatných rokoch už nie je možné hovoriť o ich rozvoji, no dnes ani o ich dôstojnom prežití či prežití vôbec, reaguje Slovenská rektorská konferencia.
DAMAS GRUSKA: V súčasnosti na Slovensku má reálny prístup k vysokoškolskému diplomu viac ľudí ako k pitnej vode z kohútika.
OLIVER BAKOŠ: O školstvo sa už začala zaujímať aj ministerka pre informácie zo strany Za ľudí. Preto ešte nepovažujem situáciu v školstve za úplne beznádejnú.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Nešvár filozofie čo najmenšej námahy „načo mi to bude“ zbavuje vzdelanie samotného zmyslu.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Už ani ťaháky nie sú, čím bývali.