Najžiadanejší na trhu práce sú absolventi odborov spojených s informatikou. Záujem je aj o absolventov technických odborov a ekonómov.
Korupciu zneužili tak, aby sa ich deti dostali na svetoznáme vysoké školy.
Niektorí študenti odkladajú výber vysokej školy na poslednú chvíľu. Pomôcť im však môžu aj podporné podujatia, vďaka ktorým si môžu urobiť lepší obraz o konkrétnej vysokej škole.
So zaujímavými zisteniami prišlo ministerstvo práce. Až 54 percent absolventov vysokých škôl podľa neho pôsobí v inej oblasti, ako vyštudovali.
Domáce vysoké školy v posledných rokoch čelia čoraz horšej kvalite študentov. Tisícky talentovaných mladých ľudí totiž odchádzajú študovať do zahraničia.
Maturanti sa môžu rozhodnúť, kam pôjdu študovať ďalej aj na základe svetových rebríčkov.
Potreba užšieho prepojenia vysokoškolského štúdia s praxou je na Slovensku akútna. Po ukončení štúdia pracuje v inom v odbore, ako vyštudovali, až 57 % absolventov.
Takmer tretina študentov priznáva, že zvolila školu aj vďaka jednoduchému prijímaciemu pohovoru. Vyplýva to z prieskumu Centra edukačného manažmentu.
Počet študentov vysokých škôl už desať rokov neprestajne klesá. Prečo?
VLADIMÍR BAČIŠIN: Počet verejných vysokých škôl treba zredukovať. Ďalším pravidlom by malo byť to, že všetky práce by sa mali kontrolovať či nejde o plagiát.
IGOR DANIŠ: Problém nášho vysokého školstva je nízky podiel bakalárskych absolventov. Vláda síce podporila tvorbu profesijne orientovaných bakalárskych programov...
Inštitúcie SAV tak zostanú v stave, v akom boli pred transformáciou.
Nie každý vie, že „vínny“ prívlastok „neskorý zber“ nehovorí o čase, kedy sa hrozno zbieralo, ale o obsahu cukru v mušte. Vysoké školy tiež zažívajú niečo ako neskorý zber.
Prezident namietal voči nepredvídateľnosti dôsledkov schválených zákonov.
O finančnú pomoc s nákladmi spojenými so štúdiom môžu vysokoškoláci požiadať do 15. septembra aj štát. K akým povinnostiam sa podpísaním žiadosti o pôžičku zaväzujú?
Štúdium na vysokej škole možno sčasti financovať aj pôžičkou od štátu cez Fond na podporu vzdelávania.
Externisti siahnu od tohto akademického roka hlbšie do peňaženky. Na niektorých vysokých školách sa zvýšili poplatky za túto formu štúdia.
Príchod nových vysokoškolských absolventov na trh práce býva u zamestnávateľov očakávaná udalosť. Nie každý z nich má však rovnaké šance nájsť si dobré miesto.
Jún na univerzite nie je len mesiacom skúšania, štátnic či obhajob. Pre mnohých z nás je i bojom s AIS-om, Akademickým informačným systémom, do ktorého sa toto všetko zapisuje.
Rektormi sa stali Roman Boča, Klaudia Halászová, Edita Hekelová, Jozef Jandačka, Tomáš Lengyelfalusy, Peter Šimko a Libor Vozár.