Čo by mladých presvedčilo zostať na Slovensku? Podľa výsledkov prieskumu agentúry Ipsos by mnohí študenti zvažovali zotrvanie na slovenských vysokých školách, ak by sa zlepšila kvalita štúdia a životných podmienok počas študentských rokov.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Univerzitne vzdelaný človek je - v preklade - človek vzdelaný všestranne.
OLIVER BAKOŠ: Ukazuje sa, že bez Matovičovho intelektu, ktorý zásadne uplatňuje v oblastiach, kde sa to najmenej hodí, by situácia u nás bola mimoriadne zložitá.
Študentské pôžičky sú určené prakticky pre všetkých poslucháčov vysokých škôl.
Mnohí učení muži tvrdili, že mozog ženy nedokáže zvládnuť náročné akademické štúdium. Dnes na Slovensku vyštuduje každý piaty a je medzi nimi viac žien.
Začiatky bývajú ťažké a prechod zo strednej školy na vysokú je veľká zmena pre každého mladého človeka. Zvlášť v súčasnom období. Čo by mali vedieť prváci?
Ako je to so školným na verejných, súkromných a zahraničných vysokých školách? Kedy má škola právo požadovať školné a kedy ho študent platiť nemusí?
Základnou podmienkou prijatia na bakalárske štúdium je získanie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania.
Absolvovanie vysokoškolského štúdia je skvelým základom do života. Potvrdzujú to aj štatistiky, podľa ktorých si iba 2 % absolventov dlhodobo nenájdu prácu.
Prihláška musí byť doručená v termíne určenom fakultou alebo vysokou školou.
Na úradoch práce končili predovšetkým absolventi, ktorí vyštudovali skupiny odborov ako vojenské a bezpečnostné vedy, poľnohospodársko-lesnícke či spoločenské vedy.
Oproti "klasickým" prijímačkám NPS zjednodušili prijímacie konanie pre vysoké školy a uchádzačom priniesli viaceré výhody. Môžu doplniť alebo celkovo nahradiť prijímačky na VŠ.
Aké šance na prijatie má uchádzač o štúdium? Veľa závisí od toho, aký študijný odbor si vyberie.
Prváci alebo uchádzači o štúdium na vysokých školách sa často stretávajú s novými pojmami. Vysvetľujeme preto, aké sú formy štúdia, kto je dekan a rektor, alebo čo je zápočet.
RUDOLF MAREC: Opäť sme nesklamali a zase ideme riešiť tak ako obyčajne následky, a nie príčiny. Týka sa to aj novely vysokoškolského zákona o odoberaní titulov.
Poznáte rozdiel medzi štúdiom na strednej a vysokej škole? Poznáme pár tipov, ktoré vám pomôžu.
Pred vianočnými prázdninami si treba urobiť poriadok vo svojom diári. Na čo všetko by mali študenti myslieť?