ĽUBOŠ PAVELKA: Bratislava je po Amsterdame a Prahe treťou najmenej dostupnou metropolou, pokiaľ ide o vlastné bývanie.
JAROSLAV FABOK: Ak si človek nemá z čoho zaplatiť slušné bývanie, určuje to jeho východiskovú situáciu aj v ostatných životných oblastiach.
LENKA BUCHLÁKOVÁ: Ak by sme v počte nájomných bytov na obyvateľa chceli do roku 2030 dobehnúť priemer EÚ, museli by sme ročne postaviť približne 20-tisíc bytov.
Zmeny by mal pocítiť aj bežný človek, ktorý si chce postaviť dom.
MICHAL KALIŇÁK: Ak by vláda akceptovala návrh ZMOS na zriadenie agentúry pre správu štátneho majetku, jeho nevyužité pozemky aj budovy už dávno mohli slúžiť ako nájomné byty.
TOMÁŠ ZEMKO: Každý rád spomína na staré dobré časy. Väčšinou však ide o ilúziu. Spomienkovým optimizmom však netrpia ľudí, ktorí kupovali byty pred pár rokmi. Odvtedy ich cena závratne stúpa.
IGOR DANIŠ: Zámer, aby byty stavala rýchlejšie a lacnejšie štátna firma, nebol až tak zlý. Problém je v tom, že Kollár prišiel s týmto nápadom v nevhodnom čase.
TOMÁŠ BAKOŠ: Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár v predvolebných videách občanom sľuboval, že dá postaviť 25-tisíc nájomných bytov ročne. Zatiaľ sa zdá, že ostalo len pri sľuboch.
Veľké sľuby, z ktorých zatiaľ nič nie je. Pred voľbami 25-tisíc nájomných bytov ročne, najnovšie už len skromnejších stotisíc do roku 2030.
Výstavba bytov na Slovensku sa v závere roka 2020 spomalila, za celý rok sa však dokončilo o 6,5 % viac bytov ako v roku 2019.
Nízky počet schválených záväzných stanovísk zablokuje výstavbu bytov v Bratislave.
Rezort dopravy bude následne dokumenty analyzovať a hľadať najlepšie riešenia.
IGOR DANIŠ: Prečo by mali budúce vlády prijať „smerácku“ víziu a stratégiu rozvoja Slovenska? Budúca vláda sa bude zrejme skladať z ideologicky iných strán.
S odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa židovského štátu o tom v stredu informovala agentúra AFP.
Tlak investorov na stavbu nových domov je v posledných rokoch silný.
VLADIMÍR ONDRUŠ: V počte bytov na tisíc obyvateľov sme sa ocitli na chvoste štátov EÚ, na čele sme však v spolužití mladých ľudí s rodičmi.
Bratislavskí mestskí poslanci žiadajú primátora Nesrovnala, aby nevydal záväzné stanovisko na území bývalej Artmedie v bratislavskej mestskej časti Petržalka.
Zaplatením až polovice nákladov podporí štát výstavbu takzvaných štartovacích bytov pre mladých.
Nové plány by ešte mohli zvýšiť napätie, ktoré je vo východnom Jeruzaleme v posledných mesiacoch vyhrotené.
S najväčšou výstavbou nájomných bytov sa v rámci slovenských miest tento rok začalo v Čadci. V priestoroch bývalej materskej školy od októbra budujú 99 bytových jednotiek.