Bremeno domácich úloh dnes vnímajú rodičia citlivejšie a sú vo väčšom strese z budúcnosti svojich detí ako kedysi, hovorí sociologička Zuzana Kusá.
Niektorí opoziční poslanci chcú vzdelanostný cenzus pre starostov a primátorov napadnúť na Ústavnom súde SR.
Ústavní právnici hovoria, že vzdelanostný cenzus pre starostov je na hrane, ak nie rovno za hranou ústavnosti. Poslanec Smeru si myslí, že o protiústavnosti sa nedá hovoriť.
OLIVER BAKOŠ: Slovenská spoločnosť sa dostala do neľahkého obdobia svojho prudkého vývinu vo všetkých smeroch. Už nielen vláda, príslušné inštitúcie, ale aj mnohí spoluobčania si kladú otázku, či ľudia, ktorí spoločnosť vedú a riadia, by nemali mať aj nejaké vzdelanie.
Pravda sa pýtala starostov šiestich slovenských obcí, čo hovoria na nový volebný kódex. Väčšina z opýtaných s novinkou nemá problém.
Môže sa starostom alebo primátorom stať iba ten, kto má skončenú aspoň strednú školu? Parlament schválil túto podmienku.
Generálna prokuratúra dostala ďalší čas od vlády na to, aby mohla pripraviť úplne nové zákony o prokuratúre, prokurátoroch a jej zamestnancoch.
MARIÁN REPA: Slovensko patrí dlhodobo ku krajinám, kde vplyv rodinného zázemia na školské výsledky je veľmi silný, pričom kľúčové je vzdelanie rodičov.
ZUZANA KUSÁ: So vzdelávaním sa dnes spájajú rozporné pravdy. To vyššie už nie je zaručenou vstupenkou do lepšieho života. Zároveň očividne nízke vzdelanie oberá ľudí o mnohé možnosti.
Získať prvý kontakt s cudzím jazykom už v materskej škôlke, to je unikátny projekt s možnosťou bilingválnej výchovy.
Ako vyzdobiť interiér, ako správne olúpať pomaranč, ako držať vidličku na ustrice či ako konverzovať s manželom o jeho pracovných záležitostiach?