Teroristický útok na ciele v Spojených štátoch 11. septembra 2001 spáchala skupina islamských radikálov. Zahynulo takmer 3000 ľudí.
Počet obetí, ktorých pozostatky boli identifikované, sa tak zvýšil na 1 649 z celkového počtu 2 753 obetí.
Na útok, aký USA dovtedy nezažili, zareagovali filmári rýchlo. V krátkom čase nakrútili niekoľko dokumentárnych snímok a už v roku 2002 aj prvé hrané filmy.
Zomrel newyorský hasič vo výslužbe Ray Pfeifer, ktorý strávil celé mesiace na mieste pádu dvojičiek WTC, prehľadával tam trosky po teroristickom útoku z 11. septembra 2001.
Ničivá sila zmenila okolitú krajinu na púšť, no tieto stromy ostali na miestach svedčiť o sile života. Dnes sú symbolmi nádeje a fotia si ich turisti.
Teroristický útok Al-Kajdá na New York a Washington z 11. septembra 2001 môže byť vo všeličom považovaný za symbolický koniec 20. storočia a začiatok novej éry.
Spomienková ceremónia pri príležitosti 15. výročia teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001 sa začala v New Yorku na tzv. Ground Zero.
Zádušná omša na pamiatku 343 požiarnikov, ktorí zomreli pred 15 rokmi pri teroristických útokoch, sa v sobotu konala v katedrále sv. Patrika na Manhattane.
Mnoho turistických lákadiel, vrátane spomienkového parku, je pre návštevníkov otvorených zdarma, za iné sú turisti ochotní zaplatiť aj vysoké sumy.
Po únosoch nasledovali nárazy, ktoré otriasli zemeguľou. Nepredstaviteľné sa stalo skutočnosťou. Pred pätnástimi rokmi teroristi utápali Ameriku v krvi.
Žena, ktorú preslávila fotografia z okamihu jej úniku z padajúcich newyorských Dvojičiek 11. septembra 2001, zomrela na rakovinu.
V USA zatkli muža, ktorý tvrdil, že má prsty v útoku na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku z roku 1993. Vyhrážal sa aj útokom na Sochu slobody.