Boj proti slizniakom je pre záhradkárov večná téma. No čo robiť, keď už zlyhali všetky odporúčané a overené návody?
Keď sa blížite k jadrovej elektrárni Černobyľ, začnú detektory radiácie hlasnejšie pípať, ľudí je čím ďalej menej a žaby sú oveľa tmavšie.
Od začiatku pandémie covidu-19 v roku 2020 si ľudstvo stále viac uvedomuje, že zdravie nášho druhu je úzko prepojené s ostatnými živočíchmi.
Dva invázne živočíšne druhy - žaba skokan volský a had bojga hnedá - spôsobili na svete medzi rokmi 1986 až 2020 ekonomické škody v hodnote 16 miliárd dolárov.
Žabe bez prirodzenej schopnosti regenerácie narástla po podaní liekov späť amputovaná noha.
Novoobjavený druh žaby z panamskej džungle ponesie meno po švédskej klimatickej aktivistke Grete Thunbergovej.
Predstavte si, že by ste dokázali vyplaziť jazyk a olízať si vlastný pupok. Človeku sa to nepodarí, ale pre žabu by to bolo jednoduché - keby nejaký pupok mala.
Obojživelník, ktorý bol veľký štyri až päť centimetrov, zrejme obýval mierny a vlhký dažďový prales.
Českým vedcom na čele s Václavom Gvoždíkem z Ústavu biológie stavovcov AV ČR a Národného múzea sa v lesoch subsaharskej Afriky podarilo objaviť dva nové druhy miniatúrnych žiab.
Po jej boku sa vystriedalo niekoľko známych (aj menej známych) mužov. Herečka Hilary Swank má však pocit, že konečne našla toho pravého.
Nosatka Darwinova je nezvyčajná žaba. Objavil ju zakladateľ evolučnej biológie Charles Darwin v pralesoch Čile.
Migrujúcich žiab na území TANAPu každoročne ubúda. Podľa zoologičky Správy TANAP Eriky Feriancovej za to môže predovšetkým globálne otepľovanie.
Vedci zistili, že za týmto zmyslom pre počty stoja špecializované bunky stredného mozgu obojživelníkov.
Vedc by zo žabacích neurotoxínov chceli vyvíjať lieky proti bolesti a na liečbu závislosti od nikotínu - teda fajčenia.
Vedci v Argentíne, ktorí skúmali druh rosničky žijúcej v dažďovom pralese, zistili, že je schopná absorbovať a potom vyžarovať svetlo.
Na juhu Indie boli objavené nové druhy miniatúrnych žiab, ktoré sa zmestia na ľudský necht.
Brazílski vedci objavili nové druhy žiab, ktoré sa vyskytujú iba na jednom kopci na juhovýchode krajiny. Všetky dorastajú do dĺžky menej ako jeden centimeter.
Tím amerických a ekvádorských biológov opísal nový druh žaby, ktorá dokáže v priebehu niekoľkých minút zmeniť textúru pokožky z hladkej na ostnatú a naopak.
Tím austrálskych, amerických a madagaskarských vedcov vydal správu o potenciálnej ekologickej katastrofe, ktorú môže na Madagaskare spôsobiť ropucha juhoázijská.
Keď samec žaby túngara spieva v jazierku pieseň lásky, aby prilákal samice, nechtiac zo seba robí terč aj pre žabožravé netopiere.