Možno si myslíte, že na vás nič nevidieť, no ženy, ktorým chýba sex, sa správajú trochu špecificky. Tak ako si okolie všimne, že ste neraňajkovali, spozná aj zanedbaný sex.
Ani seniorský vek nemusí znamenať, že mozog stratí svoju výkonnosť.
Nedávno nastúpila do sledovaného seriálu Dunaj, k vašim službám. S herečkou Janou Kovalčikovou sme otvorili v našom rozhovore mnoho tém.
S pribúdajúcim vekom starne aj naša myseľ. Staroba sa negatívne podpisuje pod schopnosť sústredenia, učenia a spomaľuje pamäť.
Máte pocit, že viac vecí zabúdate a menej si pamätáte? V takom prípade je vhodné začať tento pomer pomaly obracať. Základom bude zmena stravovania.
Do akej miery je normálne zabúdať mená a heslá? Nedostatky v pamäti sú častejšie so zvyšujúcim sa vekom, ale dôvodom môžu byť aj psychické problémy alebo depresie.
Občasné výpadky pamäti môžu byť spôsobené vyčerpaním. Ak je ale príčinou poškodenie mozgu, teda demencia, bez pomoci druhých sa zabúdajúci nezaobíde.
Hoci je medzi zabúdaním a vážnejšími poruchami pamäti len tenká deliaca čiara, problémy s pamäťou nemusia zákonite trápiť každého seniora. Čítajte rozhovor...
Vedci z Columbia University preskúmali proteín, ktorého použitie by mohlo zvrátiť problémy so strácaním pamäti vo vyššom veku.
Zabúdame. Nedokážeme si spomenúť na mená známych športovcov, hercov. Nevieme, kde sme zaparkovali. Netreba sa báť, takéto zabúdanie je bežné. Kedy spozornieť?
Pamäť sa často prirovnáva ku knižnici. Keď príde nová kniha, knihovník sa musí rozhodnúť, či má v knižnici ostať natrvalo. Ak áno, zaeviduje ju a uloží. Prečo potom zabúdame?
Na mozgu sa netvoria vrásky ako na pokožke, ale svoju starobu začína ohlasovať zabúdaním.
Zabúdanie, vynechávanie pamäti a neschopnosť učiť sa nové veci je nočnou morou každého z nás. Už po škole máme pocit, akoby mozgové kapacity strácali výkon.
Kým vo Veľkej Británii investujú milióny do terapeutov a pripravujú starnúcu spoločnosť na budúcnosť, na Slovensku ani nevieme, koľko ľudí s Alzheimerom máme.
Zabúdanie sa stáva súčasťou nášho dynamického života. Nie vždy musí mať súvis s ochorením mozgu. Ak áno, tu je 16 rád, ako sa správať k postihnutému. Napríklad - nebavte sa s ním ako s dieťaťom.
Zhoršením pamäti trpí po päťdesiatke takmer polovica ľudí, po sedemdesiatke už tri štvrtiny. Pokiaľ je pamäť trénovaná, jej funkcie sa uchovávajú dlhší čas.
Zdá sa vám, že často zabúdate a nie ste schopní zapamätať si mená, dátumy či časy stretnutí? Môžu to byť prvé príznaky Alzheimerovej choroby.