ĽUBOŠ PAVELKA: Jedným z úspešných spôsobov vymazania dlhov prostredníctvom vlastnej meny je hyperinflácia. Presne pred sto rokmi ju zažilo Nemecko.
ĽUBOŠ PAVELKA: Štátne dlhy sa vo všeobecnosti nesplácajú, keďže z nich štáty vyrastú tak, že ich v skutočnosti zaplatia sporitelia znehodnocovaním úspor a penzijných fondoch.
ĽUBOŠ PAVELKA: Maastrichtské kritériá, ktoré určujú kritériá pre zdravé verejné financie a stabilitu eura, sú mŕtve.
Po prepočte verejného dlhu na jedného obyvateľa by každý občan Slovenska musel na jeho splatenie vynaložiť 11 200 eur, kým Čechom by stačilo vyskladať sa po 9 650 eur.
Zdražovanie sa spomalí až zastaví, platy budú rásť. Vďačíme tomu však európskym peniazom a životom na dlh, čo nebude do nekonečna.
ĽUBOŠ PAVELKA: Inflácia je postrachom sporiteľov, ktorým sa roztápajú úspory, a túžbou úverových dlžníkov. Aspoň do chvíle, kým im nezačnú banky zvyšovať úroky z dlhov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Zvyšovanie inflácie pomáha štátom zľahčiť si splácanie štátnych dlhopisov znehodnotenými peniazmi vybranými na daniach a poplatkoch.
ĽUBOŠ PAVELKA: Politici sa extrémne bránia zvyšovaniu platov, lebo prednosť dostáva pokrytie zvýšených nákladov na energie a výdavky na obranu.
ĽUBOŠ PAVELKA: Monetizácia dlhov je však z dlhodobého pohľadu cestou do pekla, pretože hrozí devastáciou meny v podobe ťažko ovládanej inflácie.
ĽUBOŠ PAVELKA: Celková hodnota slovenského zlata podľa NBS je 1,64 miliardy eur. Z 31,7 tony zlata je v slovenských trezoroch odložených 14,7 tony. Zvyšok je v zahraničí.
ĽUBOŠ PAVELKA: Pokiaľ na COVID-19 recept krajiny vo svete ešte len hľadajú a testujú, na ozdravenie ekonomík zaťažených enormnými dlhmi sú osvedčené recepty dlhodobo známe.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Fond obnovy EÚ vo výške 750 mld. eur je prelomový finančný nástroj. Po prvýkrát v histórii EÚ bude totiž predstavovať spoločný dlh EÚ.