Je prazvláštnou skutočnosťou, že mrazený zelený hrášok - tie obyčajné, na kosť zmrznuté guličky - sú prakticky vždy lepšie ako čerstvý.
Keď sa raz v záhrade uchytí, len tak ľahko ho odtiaľ nedostanete. Zbaviť sa machu je beh na dlhé trate, väčšina spôsobov je pomerne prácna. Ako zabrániť šíreniu machu na pozemku a čo s ním, keď sa už objaví?
Sú všade okolo nás, najmä vo vzduchu, ale i vo vode a pôde. Odtiaľ sa dostávajú aj do ovocia a zeleniny. Koľko dusíka je ešte v poriadku a kedy je ho už priveľa? Dá sa jeho obsah vôbec ustrážiť?
Letné mesiace prinášajú do života nielen pozitívnu energiu a radosť, ale aj možnosť sa opäť naplno venovať vonkajším aktivitám.
Dvojročná rastlina, ktorá sa pestuje ako jednoročná plodina, pričom jej benefity čerpáme celých dvanásť mesiacov v roku. Ako je to možné? Predstavujeme pak-choi alebo čínsku kapustu.
Keď vyberáme do záhrady ruže, rozhodujeme sa podľa ich veľkosti, farby či nárokov. No je tu ešte jedno kritérium, a to vôňa. Niektoré odrody voňajú priam omamne.
Už pred začiatkom sezóny a potom po celý čas až do jej skončenia sa každý záhradkár musí pasovať s tým, aby mu úrodu neprerástla burina. Keď sa chceme vyhnúť chémii, dobrým riešením je mulčovanie.
Cvikla patrí k najzdravším druhom zeleniny, v kuchyni má široké využitie. Zberáme ju celé leto až do prvých mrazov. Jej pestovanie zvládne v každej záhrade aj úplný začiatočník.
V polovici leta sú živiny z pôdy už značne vyčerpané a rastliny potrebujú opäť prihnojiť, a to dokonca aj v prípade, že ste hnojili v zime a na jar.
Kde v záhrade paprika najlepšie rastie a aká teplá má byť voda na jej polievanie? Aj to je dobré vedieť, keď chcete dopestovať viac tejto zeleniny.
Pri práci v záhrade podáva telo výkon podobný fyzickým aktivitám, ako je bicyklovanie alebo rýchla chôdza. Zapájame pritom všetky dôležité svalové partie, takže ide o ozajstné cvičenie.
Cez deň na záhrade vynikne každý detail, večer sa z nej však stane len temné bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12 alebo 24 voltového osvetlenia a zázrak je hotový.
Vraj ich treba špeciálne hnojiť, často polievať, zvláštne opatrovať. To možno platilo kedysi. Nové odrody vám výrazne uľahčia prácu a obdaria vás bohatou a kvalitnou úrodou.
Nechýba v žiadnej slovenskej domácnosti, dopestovať sa dá ľahko. Varenie si bez nej nedokážeme predstaviť a ani si neuvedomujeme, že máme v kuchyni malý liečivý zázrak.
Mám veľmi rada ruže a rada by som si ich vysadila do záhrady. Často ich ale napádajú vošky a iné iné choroby. Ako proti nim bojovať?
Pestujete ruže, no stále nie sú najkrajšie široko – ďaleko? Stačí pár fígľov a na váš dokonalý ružový záhon sa bude chodiť pozerať celá ulica.
Piatok 9. júla sa menia podmienky pre vstup do záhrad Buckinghamského paláca.
Sedíte pod figovníkmi a olivovníkmi iba na dovolenke? Už nemusíte. Rastlinám z južných krajín sa dobre darí aj v kvetináčoch.
Zatúlal sa na váš pozemok, zapáčilo sa mu tam a teraz sa udomácňuje. Ježko v záhrade: Je to dobre alebo zle?
Ochrana pozemku pred zvedavými zrakmi okolia nemusí byť otázkou peňazí. Kvalitný plot sa dá postaviť z drevených profilov, otázka je, aká je jeho životnosť.